Zamknij

Paweł Pawlikowski z nagrodą za najlepszą reżyserię na festiwalu w Cannes

Redakcja
19.05.2018 20:06
Paweł Pawlikowski
fot. Eastnews

Paweł Pawlikowski z nagrodą za najlepszą reżyserię na 71. MFF w Cannes! To wielki sukces polskiego kina!

Paweł Pawlikowski z nagrodą za najlepszą reżyserię na festiwalu w Cannes

Trwa ostatni dzień gali 71. festiwalu w Cannes. Jury pod przewodnictwem Cate Blanchett przyznało polskiemu reżyserowi nagrodę za reżyserię.

„Zimna wojna”, nowy film twórcy „Idy”, przedstawia historię niełatwej miłości z lat 50. i 60. Główne role Paweł Pawlikowski powierzył Joannie Kulig i Tomaszowi Kotowi. Obok nich zobaczymy także Borysa Szyca, Agatę Kuleszę i członków zespołu Mazowsze.

 

„Zimna wojna” jest pierwszą od 16 lat polską produkcją (wtedy Złotą Palmę zdobył polsko-francuski „Pianista” Romana Polańskiego), która znalazła się w Konkursie Głównym najbardziej prestiżowej imprezy filmowej na świecie.

Paweł Pawlikowski jest już laureatem Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za „Idę".

Czy Paweł Pawlikowski zdobędzie też „Złotą Palmę"? Przekonamy się jeszcze dziś wieczorem! 

Tygodnik „Paris Match" sugerował, że tegoroczna przewodnicząca canneńskiego jury australijska aktorka Cate Blanchett chciałaby przyznać Złotą Palmę, najwyższe wyróżnienie festiwalu, jednej z reżyserek walczących w selekcji oficjalnej. Zgodnie z tym przypuszczeniem na laur, dopiero drugi w historii dla kobiety, miałaby szanse m.in. typowane przez IndieWire Nadine Labaki („Capernaum") i Alice Rohrwacher ('„Happy as Lazzaro''), za którymi – według prognoz – w wyścigu po nagrody znaleźli się dopiero Hirokazu Koreeda („Złodziejaszki), Spike Lee i Pawlikowski.

RadioZET.pl/SI