Zamknij

Pilar Bardem nie żyje. Matka Javiera Bardema i hiszpańska aktorka miała 82 lata

19.07.2021 07:35
Javier Bardem i Pilar Bardem
fot. AP/East News

Zmarła Pilar Bardem - hiszpańska aktorka, aktywistka i matka Javiera Bardema. Miała 82 lata. Co było powodem jej śmierci?

17 lipca 2021 roku odeszła Pilar Bardem. Miała 82 lata. Co spowodowało śmierć hiszpańskiej aktorki?

Pilar Bardem nie żyje - gdzie grała matka Javiera Bardema?

Jak podaje Deadline, Bardem zmarła w szpitalu Ruber w Madrycie z powodu Poważnej choroby płuc. Nie była ona jednak powiązana z COVID-19. Aktorka cierpiała na problemy zdrowotne od roku 2013. Była palaczką i jakiś czas temu przeszła raka płuc. Została skremowana i pochowana na cmentarzu San Lorenzo de El Escorial w Madrycie.

Pilar Bardem, a właściwie María del Pilar Bardem Muñoz, urodziła się 14 marca 1939 roku w Sewilli. Była siostrą reżysera Juana Antonio Bardema. Rozpoczęła studia na medycynie, ale rzuciła je, by zostać modelką. W 1961 roku wyszła za José Carlosa Encinasa Doussinague'a, z którym miała czwórkę dzieci: Carlosa, Mónicę i Javiera. Czwarte zmarło tuż po porodzie.

Na dużym ekranie zadebiutowała w roku 1965 w filmie Fernando Fernána Gómeza "El mundo sigue". Regularnie grywała w serialach telewizyjnych takich jak "Compuesta y sin novio", "Hermanas", "El inquilino" i "Miłość w trudnych czasach". Przez lata występowała w wielu hiszpańskich produkcjach telewizyjnych i kinowych oraz na deskach teatrów. Najbardziej znany film z jej udziałem to "Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto" z 1996 roku, za który otrzymała hiszpański odpowiednik Oscara - Nagrodę Goya za najlepszą rolę drugoplanową. W 2005 roku ponownie nominowano ją do nagrody Goya za film "María querida" tym razem w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Przez wielu Hiszpanów była znana również jako lewicowa działaczka polityczna przez lata związana z partią Izquierda Unida. Podczas dyktatury Francisco Franco ściśle współpracowała z ukrywającą się Partią Komunistyczną. Walczyła przede wszystkim o prawa pracownicze dla aktorów, prawa obywatelskie dla kobiet i zliberalizowanie Kościoła Katolickiego. 

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/Deadline