Zamknij
Wiesław Gołas
10 Zobacz galerię
fot. PAP/Marcin Obara

Pogrzeb Wieslawa Gołasa odbył się na Starych Powązkach w Warszawie. Podczas uroczystości o charakterze państwowym wybitnemu aktorowi nadano pośmiertnie Krzyż Wielki Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Wiesława Gołasa, wybitnego polskiego aktora, rozpoczął się zgodnie z planem - mszą w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej punktualnie o godzinie 14.00, 14 września 2021 roku. Po ceremonii ciało aktora zostało odprowadzone do rodzinnego grobu, o który sam Gołas zadbał jeszcze za życia. To on wybrał sobie miejsce pochówku i sam zdecydował, jaki będzie miał pomnik. Niespełna 91-letni aktor od dłuższego czasu miał spore problemy ze zdrowiem. Rok temu przeszedł udar, miał problemy z układem krążenia.

Śmierć Wiesława Gołasa była wielkim wstrząsem dla rodziny aktora, a także całego polskiego środowiska artystycznego. Aktor zmarł 9 września, a z nieoficjalnych informacji wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu.

Zobacz także: Pogrzeb Tomasza Knapika. Bliscy i przyjaciele pożegnali słynnego lektora [FOTO]

Pogrzeb Wiesława Gołasa. Jego prośba została spełniona

Jak w jednej z wypowiedzi ujawniła żona zmarłego aktora, chciałaby, aby podczas pogrzebu "nie było polityki". Jak podkreśliła Maria Krawczyk-Gołas, nie jest pewna czy jej mąż by tego chciał. Można powiedzieć, że wola aktora została spełniona. Podczas pogrzebu zmarłemu oddano należne mu honory. Ceremonia miała charakter państwowy, a podczas niej Wiesławowi Gołasowi nadano pośmiertnie Krzyż Wielki Odrodzenia Polski. Odznaczenie to w imieniu prezydenta przekazał na ręce małżonki zmarłego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

W trakcie uroczystości odczytany został list prezydenta. "Z ciężkim sercem żegnam dzisiaj wybitnego artystę i wspaniałego człowieka. Uwielbianego przez publiczność, krytyków oraz całą społeczność twórców teatru, filmu, telewizji i estrady" - głosiła treść listu. "Wiesław Gołas zachwycał unikalnym talentem, szerokim wachlarzem umiejętności i zdumiewającą swobodą, z jaką poruszał się w różnych konwencjach, gatunkach i stylach swojego rzemiosła" - podkreślił prezydent.