Zamknij

Polskie komedie romantyczne: 10 filmów, które rozbawią i wzruszą cię do łez

08.01.2021
Aktualizacja: 25.01.2021 15:09
Szczęśliwa dziewczyna ogląda romantyczną komedię trzymając miskę z popcornem
fot. Shutterstock

Polskie komedie romantyczne często zbierają cięgi, choć wiele z nich wcale na to nie zasługuje. Te filmy rodzimej produkcji nie tylko was wzruszą, ale i rozbawią do łez!

Polskie komedie romantyczne bywają krytykowane i porównywane do zagranicznych produkcji. Tymczasem rodzimi twórcy wcale nie mają się czego wstydzić, ponieważ w naszym kraju powstają świetne komedie romantyczne. Sprawdźcie, które z nich znalazły się w naszym rankingu!

Polskie komedie romantyczne - lista 10 najlepszych polskich komedii romantycznych

Bawiące do łez i wywołujące łzy wzruszenia. W gwiazdorskiej obsadzie i pełne zaskakujących zwrotów akcji. Takie są najlepsze polskie komedie romantyczne. Zobaczcie, które po prostu trzeba obejrzeć!

Komedie romantyczne z Polski: zabawne i wzruszające kino

1. „Nigdy w życiu!” (2004)

Ekranizacja bestsellerowej powieści Katarzyny Grocholi zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach polskich widzów. Historia, która wzrusza, bawi i daje nadzieję! Judyta poświęciła się rodzinie: mężowi, który prowadzi nieźle prosperujący biznes i dorastającej córce, której nastoletni bunt coraz bardziej daje się we znaki rodzicom. Życie Judyty wywraca się do góry nogami, gdy na jaw wychodzi, że jej mąż ma romans i chce rozwodu. Choć początkowo załamana, kobieta szybko postanawia wziąć się w garść i wykorzystać koniec małżeństwa jako szansę do przeprowadzenia życiowej rewolucji i walki o samą siebie. Może przy tym liczyć na wsparcie przyjaciółki i przystojnego kolegi z pracy.

2. „Listy do M.” (2011)

Pierwsza polska, świąteczna komedia romantyczna nie bez powodu już uznawana jest za bożonarodzeniowy klasyk. „Listy do M.” do kilka luźno powiązanych ze sobą historii, których akcja toczy się w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz także:  Najlepsze komedie romantyczne wszech czasów - widziałeś je wszystkie?

3. „Żona dla Australijczyka” (1963)

Kultowa komedia w reżyserii Stanisława Barei, która bawi do łez już od prawie 50 lat. Jej bohaterem jest Robert, australijski farmer polskiego pochodzenia, który przyjeżdża do ojczyzny w poszukiwaniu kandydatki na żonę. Oczarowany piękną tancerką zespołu Mazowsze, zrobi wszystko, by to właśnie ona wróciła z nim na Antypody.

4. „Planeta singli” (2016)

Jeden z największych kasowych przebojów rodzimej kinematografii ostatnich lat, o którego popularności może świadczyć, że doczekał się już dwóch kolejnych części. „Planeta singli” to historia nauczycielki Ani, która idzie na układ z telewizyjnym showmanem Tomkiem, który w swoim programie relacjonuje jej miłosne poszukiwania uskuteczniane za pomocą tytułowej aplikacji. Sprawy komplikują się jednak, gdy okazuje się, że Ania poznaje za jej pomocą kogoś interesującego, a Tomek uświadamia sobie, że… się w niej zakochał.

Najlepsze polskie komedie romantyczne: hity do oglądania nie tylko w Walentynki

5. „Zakochani” (2000)

Jedna z pierwszych polskich komedii romantycznych, która nie traci na uroku mimo upływu lat. Zofia (w tej roli Magdalena Cielecka) to piękna i inteligentna kobieta, zarabiająca na życie uwodzeniem bogatych mężczyzn, od których wyciąga prezenty i pieniądze. Gdy poznaje przystojnego fotografa Mateusza, wierzy, że właśnie upolowała swoją kolejną ofiarę. Nie wie jednak, że Mateusz… zarabia na życie w ten sam sposób.

6. „Tylko mnie kochaj” (2006)

Michał (Maciej Zakościelny) prowadzi życie, którego pozazdrościłby mu każdy mężczyzna: jest bogaty i przystojny, a jego luźny związek z Agatą (Agnieszka Dygant) daje mu wiele swobody. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia do drzwi jego domu puka siedmioletnia Michalina, która oznajmia mężczyźnie, że… jest jego córką. Choć Michał początkowo nie chce jej uwierzyć, szybko okazuje się, że dziewczynka nie kłamie. Razem rozpoczynają więc poszukiwania jej matki, co prowadzi do całej masy zabawnych - i wzruszających - perypetii.

7. „Facet (nie)potrzebny od zaraz” (2014)

Zosia (Katarzyna Maciąg) przyłapuje chłopaka na zdradzie. Nie ma jednak czasu na rozpaczanie po rozstaniu, bo przyjaciółki przypominają jej o starym zakładzie, w ramach którego nie może pojawić się sama na ślubie jednej z nich. Dziewczyna postanawia więc odnowić kontakt z kilkoma mężczyznami ze swojej przeszłości, którzy byli dla niej ważni i sprawdzić, czy któryś z nich nie jest „tym jedynym”.

8. „Och, Karol” (1985)

Karol, choć jest żonaty, wciąż nie stroni od towarzystwa innych kobiet. Jego żona jakoś to znosi, lecz nawet jej cierpliwość zdaje się mieć granice. Gdy pewnego dnia Karol wraca do domu, okazuje się, że czekają tam na niego wszystkie jego „przyjaciółki”. Tak kończy się sielanka mężczyzny, bo wszystkie bliskie mu kobiety postanawiają dać mu srogą nauczkę i... zamienić jego życie w piekło.

Polskie komedie z wątkiem miłosnym: te filmy rozbawią i wzruszą cię do łez

9. „Podatek od miłości” (2018)

Marian (w tej roli Grzegorz Damięcki) zarabia na życie jako mężczyzna do towarzystwa. Nie może narzekać na brak klientek, jednak jego „zawód” doprowadza go do poważnych problemów z fiskusem. Sytuację komplikuje fakt, że sprawę Mariana dostaje nieustępliwa urzędniczka Klara (Aleksandra Domańska). Czy nawet ona ulegnie czarowi mężczyzny?

10. „Serce nie sługa” (2018)

Komedia w gwiazdorskiej obsadzie (m.in Magdalena Różczka, Roma Gąsiorowska, Borys Szyc i Paweł Domagała), której fabuła składa się z kilku historii. Ich bohaterów łączy złamane serce i brak wiary w prawdziwą miłość. W głębi duszy każdy z nich czeka jednak właśnie na takie uczucie. Główni bohaterowie filmu to Daria i Filip, bliscy przyjaciele. Kiedy Filip, niedojrzały i skaczący z kwiatka na kwiatek „Piotruś Pan” postanawia wreszcie się ustatkować, przypomina Darii o ich dawnej umowie. Układ mówił o tym, że jeśli oboje do trzydziestki nie stworzą stałych związków, to… pobiorą się i razem założą rodzinę. Choć Daria początkowo sceptycznie podchodzi do pomysłu Filipa, ostatecznie ulega jego namowom. Kiedy przyjaźń w ich relacji zaczyna zastępować miłość, los postanawia spłatać im okrutnego figla…

Zobacz także: Filmy romantyczne. Najlepsze tytuły i filmy o miłości, które warto zobaczyć [TOP 10]