Zamknij

"Przeminęło z wiatrem" znika z HBO. Powodem rasizm

10.06.2020 16:44
Przeminęło z wiatrem
fot. East News

Film "Przeminęło z wiatrem" zniknął z HBO Max zaledwie dwa tygodnie po premierze. Jak tłumaczą władze kanału, decyzja o usunięciu produkcji została podjęta ze względu na przedstawiane w niej uprzedzenia etniczne i rasistowskie.

"Przeminęło z wiatrem" to amerykański film melodramatyczny. Produkcja z 1939 roku, wyreżyserowana przez Victora Fleminga, opowiada historię pięknej Scarlett O’Hary (granej przez Vivien Leigh), córki plantatora z Południa i zakochanego w niej Rhetta Butlera (Clark Gable). Scenariusz filmu został oparty na powieści "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell, której fabuła osadzona jest w czasach wojny secesyjnej.

Niedawno kultowa produkcja trafiła na platformę streamingową HBO Max. Okazuje się, że bardzo szybko z niej zniknęła. We wtorek stacja podjęła decyzję o usunięciu filmu ze swojej oferty ze względu na rasistowskie treści. Produkcja wróci na platformę dopiero po uwzględnieniu odpowiedniego komentarza, tłumaczącego kontekst historyczny.

Zobacz także: Netflix pozbywa się 30 tytułów z platformy. To ostatnia szansa, by zobaczyć wielkie hity [LISTA]

"Przeminęło z wiatrem" znika z HBO Max. Kultowy film usunięty przez rasistowskie treści

- Film "Przeminęło z wiatrem" jest produkcją swoich czasów i przedstawia niektóre z etnicznych i rasowych uprzedzeń, które niestety były powszechne w społeczeństwie amerykańskim. Te rasistowskie wyobrażenia były wtedy błędne i dziś są błędne. Uznaliśmy, że pozostawienie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia rasizmu byłoby nieodpowiedzialne. To, co przedstawia film, jest sprzeczne z wartościami WarnerMedia, więc powróci on do HBO Max z dyskusją na temat jego historycznego kontekstu i potępieniem rasizmu - tłumaczy przedstawiciel WarnerMedia.

Niedawno w Stanach Zjednoczonych wybuchły zamieszki związane ze śmiercią George'a Floyda. Afroamerykanin został uduszony przez funkcjonariusza policji, który przyciskał jego szyję kolanem. Po tym tragicznym wydarzeniu w USA po raz kolejny podjęto temat systemowego rasizmu.

RadioZET.pl/PCh