Zamknij

Radziecki „Władca Pierścieni“ - zaginiony film trafił na YouTube. Zobacz nieznaną adaptację Tolkiena

06.04.2021 12:32
Władca Pierścieni: Powrót Króla - kadr z filmu
fot. NEW LINE CINEMA/THE SAUL ZAENTZ COMPANY/WINGNUT FILMS / VINET/East News

„Władca Pierścieni“ to słynna powieść fantasy autorstwa brytyjskiego autora J.R.R Tolkiena. Książka została zaadaptowana już kilkakrotnie, ale właśnie odnaleziono zaginione radzieckie przedstawienie telewizyjne, bazujące na uwielbianej opowieści. Gdzie obejrzeć „Strażników”, radziecką adaptację „Drużyny Pierścienia”?

„Strażnicy” (org. "Chranitieli") to radziecki film telewizyjny, zrealizowany w 1991 roku w studiu telewizji w Leningradzie. Adaptacja „Drużyny Pierścienia”, pierwszej części słynnej trylogii fantasy, "Władca Pierścieni", została wyreżyserowana przez Natalię Sieriebriakową. W spektaklu pojawia się też kilka oryginalnych utworów, które zostały napisane specjalnie na potrzeby produkcji przez Andrieja Romanowa, lidera słynnej grupy rockowej Akwarium. 

Jak podają doniesienia Polskiej Agencji Prasowej, spektakl został wyemitowany jedynie raz, właśnie w 1991 roku, a następnie słuch o nim zaginął. Fani Tolkiena przez lata poszukiwali kopii z nagraniem. Teraz zapis oryginalnego spektaklu został odnaleziony i do końca kwietnia dostępny jest na kanale YouTube rosyjskiej telewizji Kanał Piąty.

Zobacz także

„Strażnicy” – obejrzyj radziecką wersję „Władcy Pierścieni” online

Film dostępny jest legalnie na stronie Kanału Piątego w serwisie YouTube do końca kwietnia. Produkcję można zobaczyć poniżej:

Spektakl został udostępniony w dwóch częściach.

Radzieckie adaptacje Tolkiena

„Strażnicy” nie byli jedynymi adaptacjami prozy Tolkiena, wyemitowanymi w radzieckiej telewizji. Studio w Leningradzie zrealizowało ponoć także adaptację „Hobbita”, którą zatytułowano "Czarodziejska podróż mister Bilbo Bagginsa, Hobbita". Jak podaje PAP, to właśnie w telewizyjnych adaptacjach Tolkiena, zastosowano w ZSRR po raz pierwszy efekt projekcji tylnej, polegającej na wyświetlaniu za sylwetkami aktorów fragmentów taśmy filmowej, w celu stworzenia efektu znajdowania się w konkretnym miejscu. Projekcja tylna jest niezwykle charakterystyczna i wykorzystywana często w scenach jazdy samochodem, gdy za oknami przewija się krajobraz.

Zobacz także

„Władca Pierścieni” – prawdziwy kulturowy fenomen

Powieść „Drużyna Pierścienia”, będąca pierwszy tomem trylogii „Władca Pierścieni”, została wydana po raz pierwszy w 1954 roku. (Kolejne tomy: pod koniec 1954 i 1955). W 1978 roku powstała pierwsza adaptacja powieści, w formie filmu animowanego, w reżyserii Ralpha Bakshiego. Wcześniej „Władca Pierścieni” funkcjonował także jako słuchowisko radiowe, a później także jako sztuka teatralna, wystawiana na deskach różnorodnych teatrów.

Największy rozgłos i sławę, przyniosła serii jednak trylogia filmów Petera Jacksona z lat 2001-2003. „Drużyna Pierścienia”, „Dwie Wieże” i „Powrót Króla” zyskały przychylność widzów i krytyków, nie tylko zarabiając na świecie niemal 3 mld dolarów, co jeszcze zyskując łącznie 17 Oscarów, w tym za Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserię i Scenariusz Adaptowany (wygrane „Powrotu Króla”).

Warto dodać także, że obecnie trwają prace nad serialową wersją „Władcy Pierścieni”, która powstaje dla platformy streamingowej Amazon Prime Video.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Czytaj także: Władca pierścieni: główną rolę w serialu zagra młody aktor związany z Polską

Źródło: PAP/WNP.pl/RadioZet.pl

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET