Zamknij

Ravil Isyanov nie żyje. Rosyjski aktor, który został gwiazdą amerykańskich filmów akcji, miał 59 lat

14.10.2021 11:29
Ravil Isyanov nie żyje
fot. Paramount, courtesy Everett Collection/East News

Ravil Isyanov był aktorem urodzonym w Związku Radzieckim, który zrobił karierę w amerykańskim kinie. Grał m.in. u boku Seana Connery'ego, Harrisona Forda i Brada Pitta. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat.

Ravil Isyanov był aktorem rosyjskiego pochodzenia, który zasłynął w charakterystycznych rolach u boku takich gwiazd jak Harrison Ford, Sean Connery, Brad Pitt, Morgan Freeman, Angelina Jolie czy Michelle Pfeiffer. Przez 30 lat grywał w kinowych hitach i popularnych serialach. Do jego najsłynniejszych ról należała ta w "NCIS: Los Angeles", gdzie wielokrotnie powracał jako Anatoli Kirkin. Zmarł 29 września 2021 w swoim domu w Los Angeles po długiej chorobie. Miał 59 lat.

Ravil Isyanov: Ze Związku Radzieckiego do Hollywood

Ravil Isyanov urodził się 20 sierpnia 1962 roku w położonym w obwodzie moskiewskim Woskriesiensku. Od młodości zajmował się kinem. W 1980 roku zaczął studiować reżyserię w Państwowym Instytucie Kultury w Permie. Po dwóch latach musiał jednak przerwać naukę, by odbyć obowiązkową służbę wojskową w sowieckiej armii. 

Po wojsku pracował w Chabarowskim Teatrze, następnie dostał się na prestiżowy program aktorski Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego. Z końcem lat 80. nauczył się też angielskiego oraz podstaw hiszpańskiego, niemieckiego i francuskiego. W 1990 roku zagrał swoją pierwszą rolę w amerykańskim filmie. Był to "Wydział Rosja" z Seanem Connerym i Michelle Pfeiffer, który kręcono w Moskwie. Rok później Isyanov przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie grywał w telewizyjnych filmach i serialach, a także występował z English Shakespeare Company. W 1998 roku przeniósł się do Los Angeles.

CZYTAJ TEŻ: Matka z małymi dziećmi wyskoczyła z okna. Cała trójka nie żyje

Ravil Isyanov nie żyje. Gdzie mogliśmy go oglądać?

Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych grywał w licznych filmach i serialach. Wystąpił w ponad 70 produkcjach, głównie wcielając się w role Rosjan. Do najsłynniejszych filmów z jego udziałem należą: "GoldenEye" (1995), "Hamlet" (1996), "Święty" (1997), "Szakal" (1997), "W sieci pająka" (2001), "K-19" (2002), "Pan i Pani Smith" (2005), "Opór" (2008), "Transformers 3" (2011). Jeśli chodzi o produkcje telewizyjne, Ravil Isyanov grał powracające role w serialach "NCIS: Los Angeles", "Zawód: Amerykanin" i "Glow". Pojawił się też w pojedynczych odcinkach "Agentów T.A.R.C.Z.Y.", "Mentalisty", "Kości", "Prison Break" i "Buffy: Postrach wampirów". Jego ostatnią rolą miał być występ w filmie "Blonde" o Marylin Monroe, gdzie miał się wcielić w Billy'ego Wildera.

Isyanov był dwukrotnie żonaty. Pozostawił po sobie córkę Gulyę oraz dwie wnuczki - Cassandrę i Nikitę.

RadioZET.pl/Deadline