Zamknij

Renee Simonot nie żyje. Francuska aktorka i matka Catherine Deneuve miała 109 lat

16.07.2021 09:58
Znicz- materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

Zmarła Renée Simonot, znana też jako Renée-Jeanne Dorléac - aktorka i matka francuskich gwiazd filmowych Catherine Deneuve, Francoise Dorléac i Sylvie Dorléac. Simonot miała 109 lat.

11 lipca 2021 roku odeszła Renée Simonot - francuska artystka i matka aktorek Catherine Deneuve, Francoise Dorléac i Sylvie Dorléac. Zmarła w wieku 109 lat. Nie podano przyczyny jej śmierci.

Renee-Jeanne Simonot nie żyje - gdzie grała matka Catherine Deneuve?

Jak donosi Deadline, o śmierci Simonot poinformowała francuska gazeta "Le Figaro". Aktorka zmarła w Paryżu.

Simonot urodziła się 10 września 1911 roku jako Jeanne Renée Deneuve we francuskim mieście Le Havre. Jako aktorka zadebiutowała w wieku 7 lat na deskach paryskiego teatru Odéon. Grała jako aktorka teatralna przez kolejne 28 lat swojego życia. W tym okresie przybrała sceniczne nazwisko Simonot, które należało do przyjaciela rodziny, który był śpiewakiem operowym.

Na przełomie lat 20. i 30. Simonot zadebiutowała jako aktorka dubbingowa, stając się jedną z pierwszych artystek głosowych we Francji. Podkładała głos pod postacie z amerykańskich filmów między innymi pod takie gwiazdy Hollywood jak Olivia de Havilland (w większości filmów z jej udziałem), Sylvia Sidney, Judy Garland, Donna Reed czy Esther Williams.

W 1936 roku urodziła swoją pierwszą córkę - Danielle, której ojcem był aktor Aimé Clariond. Pozostawali w nieformalnym związku, ponieważ Clariond był żonaty, ale nie mieszkał z żoną. W trakcie współpracy z wytwórnią MGM, której filmy dubbingowała Simonot, poznała Maurice'a Dorléaca, z którym wzięła ślub w 1940 roku. Para doczekała się trzech córek: Françoise, Catherine (która postanowiła przybrać w przyszłości panieńskie nazwisko matki) i Sylvie. Od wybuchu II wojny światowej przestała udzielać się aktorsko, by zająć się wychowywaniem dzieci. W 1979 roku została wdową.

W 2013 roku Simonot udzieliła wywiadu dla magazynu "Le Point" z okazji swoich 102. urodzin.

Moja starość nie jest smutna. Mam szczęście, że jestem otoczona rodziną. Nie ma dnia, w którym nie dostanę telefonu lub wizyty dzieci i wnuków.

Simonot była babcią aktorów Christiana Vadima i Chiary Mastroianni.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/Deadline