Zamknij

Roman Polański w Polsce. Ruszyły zdjęcia do filmu o zdobywcy Oscara

Redakcja
17.10.2017 14:14
Roman Polański w Polsce. Ruszyły zdjęcia do filmu o zdobywcy Oscara
fot. mat.prasowe

Roman Polański przyleciał do Krakowa na zdjęcia do filmu dokumentalnego o jego dzieciństwie i młodości. Towarzyszy mu Ryszard Horowitz, światowej sławy fotograf.

– Od czasu mojego wyjazdu do Stanów, nigdy nie byliśmy z Romanem wspólnie w Krakowie – zaznaczył Ryszard Horowitz.

Przyjaciele spacerowali m.in. po krakowskim Podgórzu, gdzie w czasie drugiej wojny światowej naziści utworzyli getto dla ludności żydowskiej. To w nim dziewięcioletni wówczas Roman poznał młodszego o sześć lat Ryszarda.

– Nigdy nie wracaliśmy do tamtych czasów, spotykaliśmy się w Nowym Jorku, w Warszawie, nawet w Pekinie, ale nigdy w mieście naszej młodości. To surrelistyczne znowu tu wrócić, bo wszystkie te wspomnienia są dla mnie niezwykle ważne – mówi Roman Polański.

Polański odwiedził także wieś Wysoka, w której ukrywał się przed nazistami po ucieczce z Krakowa. Wraz z Ryszardem Horowitzem wrócili także do mieszkania, w którym fotograf wywoływał swoje pierwsze zdjęcia. Horowitz jest jednym z najmłodszych ocalonych z Holocaustu, a jego historia została przedstawiona w głośnym filmie Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera”.

– To duża odpowiedzialność. Bohaterowie zaufali nam i powierzyli bardzo osobiste wspomnienia. Mają nam tak wiele do opowiedzenia, że podczas zdjęć trudno jest za nimi nadążyć – powiedziała producentka filmu Anna Kokoszka-Romer.

RadioZET.pl/SI