Zamknij

Roman Polański został wyrzucony z gremium Francuskiej Akademii Filmowej. Dlaczego?

13.11.2020 13:58
Roman Polański został wyrzucony z gremium Francuskiej Akademii Filmowej
fot. LOIC VENANCE/AFP/East News

Roman Polański, znany polski reżyser, został usunięty z grona członków walnego zgromadzenia Akademii przyznającej Cezary. Oprócz niego wyrzucono jeszcze 17 innych osób. Jakie były powody tej decyzji?

Roman Polański to znany polski reżyser, twórca takich hitów jak "Pianista" i "Dziecko Rosemary". W połowie września 2020 roku Akademia Sztuki i Techniki Filmowej przedstawiła nową listę członków walnego zgromadzenia, na której znalazł się między innymi Polański. Przyznanie mu honorowego członkostwa wiązało się z 12 nominacjami do Cezarów, które filmowiec otrzymał za film "Oficer i szpieg". Jednakże, w związku z ciążącymi na nim oskarżeniami o przestępstwa seksualne, nawoływano do usunięcia Polańskiego z gremium.

Roman Polański został wyrzucony z gremium Francuskiej Akademii Filmowej

Jak podają media, Akademia Sztuki i Techniki Filmowej miała zlikwidować możliwość otrzymywania członkostwa honorowego "z mocy prawa", tj. za przyznane uprzednio nagrody i wyróżnienia. W ten oto sposób z dniem 10 listopada 2020 roku z listy członków walnego zgromadzenia zniknęło 18 osób. Wśród nich znalazł się Roman Polański, a także między innymi producenci Alain TerzianMargaret Menegoz oraz reżyserzy Costa-GavrasRegis Wargnier.

Zobacz także

Zgodnie z oświadczeniem Akademii, walne zgromadzenie będzie liczyć teraz 164 członków (82 kobiety i 82 mężczyzn) wybranych w demokratycznych i równych wyborach. W sprawie Polańskiego francuskie media podkreślają, że choć usunięto go z gremium, polski reżyser wciąż zalicza się w poczet ok. 5 tysięcy członków Akademii jako zawodowy filmowiec. 

Zobacz także: Edyta Górniak odpowiada na krytykę. Wyzywa gwiazdy od baranów i grozi pozwami