Zamknij

Ruthie Tompson nie żyje. Legenda Disneya miała 111 lat

12.10.2021 08:02
Logo Disneya
fot. Niviere David/ABACAPRESS.COM/Abaca/East News

Zmarła Ruthie Tompson - animatorka i jedna z twórczyń klasycznych filmów studia Walta Disneya. Miała 111 lat. Przy których produkcjach pracowała?

10 października 2021 roku w ośrodku Motion Picture and Television Fund w Woodland Hills w Kalifornii odeszła Ruthie Tompson. W ciągu swojego długiego życia pracowała nad wieloma słynnymi filmami animowanymi Disneya. Miała 111 lat.

Ruthie Tompson nie żyje

Smutną wiadomość przekazał między innymi portal Deadline. Śmierć twórczyni potwierdzili przedstawiciele studia Disneya. Nie podano przyczyny zgonu Tompson, ale prawdopodobnie wynikał on z zaawansowanego wieku.

Śmierć skomentował Bob Iger - jeden z szefów Walt Disney Company.

Ruthie była legendą wśród animatorów, a jej twórczy wkład w Disneya – od "Śnieżki i siedmiu krasnoludków" po "The Rescuers"– do dziś pozostaje uwielbianą klasyką. Chociaż będzie nam brakowało jej uśmiechu i wspaniałego poczucia humoru, jej wyjątkowa praca i pionierski duch na zawsze będą dla nas wszystkich inspiracją.

Ruthie Tompson urodziła się 22 lipca 1910 roku jako Ruth Irene Tompson w Portland w stanie Maine. Wychowywała się jednak w Bostonie, a następnie w wieku 8 lat przeprowadziła się z rodzicami do Oakland w Kalifornii. Po rozwodzie rodziców zamieszkała wraz z matką w Los Angeles nieopodal Roberta Disneya - wujka Walta Disneya, który niedawno przeniósł się do Kalifornii. Studio animacji mieściło się nieopodal jej nowego domu.

Z tego powodu Tompson często gościła w biurach studia, po tym jak zafascynowana zaglądała do środka przez okna. Wystąpiła nawet w krótkometrażowym serialu animowanym z lat 20. pod tytułem "Alice Comedies". Jako 18-latka Tompson  zaczęła pracę w Dubrock's Riding Academy, gdzie bracia Disney często grali w polo. Walt Disney zauważył ją i zaproponował pracę inkerki w swoim studio.

Dość szybko przeniesiono ją do działu malarskiego, gdzie pracowała między innymi nad ikoniczną animacją Disneya "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" z 1937 roku. Po pracy nad kilkoma produkcjami Tompson zdobyła kolejny awans, stając się osobą odpowiedzialną za finalne sprawdzenie klatek animacji przed umieszczeniem ich w filmie. W okresie II wojny światowej otrzymała kolejne stanowisko - kontrolowała produkcje instruktażowe i edukacyjne stworzone dla armii amerykańskiej, w których występowali bohaterowie Disneya.

W 1948 roku rozpoczęła pracę w dziale operatorów, opracowując nowe ruchy kamer i rozwój ujęć pozwalających na tworzenie filmów animowanych. Była jedną z pierwszych trzech kobiet w historii, które dołączyły do organizacji International Photographers Union. Wkrótce Tompson zaliczyła kolejny awans, stając się nadzorczynią w dziale odpowiedzialnym za planowanie scen w filmach.

W ciągu swojej kariery pracowała nad takimi animacjami Disneya jak "Przestraszone duchy", "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", "Pinokio", "Fantazja", "Dumbo", "Donald w Krainie Matemagii", "Śpiąca królewna", "Aryskotraci", "Robin Hood", "Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys" i "The Rescuers". Brała też udział przy musicalu "Mary Poppins" z 1964 roku. Poza studiem Disneya przyczyniła się do stworzenia takich produkcji jak serial "Popeye the Sailor", animowana adaptacja "Władcy Pierścieni" w reżyserii Ralpha Bakshiego oraz japońska antologia "Metamorphoses". Kilkukrotnie występowała w dokumentach opowiadających o filmach animowanych.

W 1975 roku, po niemal 40 latach pracy dla studia Walta Disneya Tompson przeszła na emeryturę. Zamieszkała w ośrodku Motion Picture & Television Fund, gdzie pracowała nad wewnętrzną stacją telewizyjną. Była najstarszą członkinią stowarzyszenia Women in Animation. W roku 2000 otrzymała tytuł Disney Legends Award za wkład pracy w produkcje studia. W 2017 roku została uhonorowana przez Academy of Motion Picture Arts & Sciences.

Jedyną rodziną Ruthie Tompson były dwie siostrzenice Judy Weiss i Calista Tonelli oraz bratanek Pierce Butler III.

RadioZET.pl/Deadline