Zamknij

Sacha Baron Cohen: najlepsze filmy z aktorem nominowanym do Oscara 2021 [TOP 10]

14.04.2021 13:50
Kolejny film o Boracie - Sacha Baron Cohen - kadr z filmu
fot. Everett Collection/East News

Sacha Baron Cohen to jeden z aktorów, który ma szansę na Oscara 2021. Stworzyliśmy listę 10 najlepszych ról artysty. Chociaż jest kojarzony głównie z komedią, ma w swoim dorobku mniej oczywiste kreacje. 

Sacha Baron Cohen dał się poznać jako uzdolniony parodysta. Zasłynął rolą Borata i chociaż ta produkcja jest nominowana do Oscara, aktor ma szansę na Oscara 2021 w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy za film "Proces Siódemki z Chicago", który do komedii nie należy. Tym samym Cohen jest artystą bardzo wszechstronnym, który odnajduje się w różnych gatunkach filmowych. Postanowiliśmy wybrać 10 najlepszych ról Sachy Barona Cohena.

Sacha Baron Cohen: najlepsze role TOP 10

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

Kolejny film o Boracie (2020), reż. Jason Woliner

Kontynuacja po latach legendarnej komedii mockumentalnej i niespodziewany powrót Sachy Barona Cohena do roli, dzięki której zyskał światową popularność. "Kolejny film o Boracie", znany również jako "Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki" pokazuje dalsze losy kazachskiego dziennikarza Borata Sagdiyeva. Zhańbiony reporter postanawia odkupić swoje winy i wybiera się do USA, by spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem i przekazać mu wielki dar - kazachskiego ministra kultury i gwiazdę porno, szympansa Johnny'ego. Zamiast małpiszona, do Ameryki z Boratem jedzie... jego nastoletnia córka Tutar (Maria Bakalova).

Grimsby (2016), reż. Louis Leterrier

Kolejna komedia z charakterystyczną rolą Cohena. Tym razem aktor wcielił się w kibola-degenerata z niskim ilorazem inteligencji z małego brytyjskiego, rybackiego miasteczka imieniem Nobby. Mężczyzna po latach odnajduje swojego zaginionego brata Sebastiana (Mark Strong), który okazuje się niezwykle skutecznym agentem MI6, uwikłanym w wielki międzynarodowy spisek. Żeby uratować świat, Sebastian musi poprosić o pomoc swojego nieogarniętego braciszka.

Hugo i jego wynalazek (2011), reż. Martin Scorsese

Jeden z nielicznych filmów w karierze Sachy Barona Cohena, w którym aktor wcielił się w antagonistę. Magiczna historia opowiada o tytułowym chłopcu (Asa Butterfield), który mieszka na paryskim dworcu i dzięki spotkaniu z tajemniczą dziewczynką (Chloë Grace Moretz), przeżywa niesłychaną przygodę. Cohen zagrał wzbudzającego strach nadzorcę stacji kolejowej, która jest domem Hugona. Postać uosabia stereotypową francuską pompatyczność, ale nie jest bajkowym przeciwnikiem, bo postać została pogłębiona dzięki interesującym niuansom.

Dyktator (2012), reż. Larry Charles

Sacha Baron Cohen słynie z tego, że lubi stworzyć sobie fikcyjną postać, w którą się wciela. Na długiej liście oprócz Borata widnieje też Aladeen, czyli tytułowy dyktator północno-afrykańskiego kraju, w którym nigdy nie zagościła demokracja. Z powodów dyplomatycznych tytułowy generał musi udać się do Nowego Jorku, na posiedzenie ONZ. Traf chce, że Aladeen gubi się w gąszczu wielkiego miasta, traci wszystkie pieniądze i żyje na łasce właścicielki wegetariańskiego bistro (Anna Farris).

Les Misérables: Nędznicy (2012), reż. Tom Hooper

Kolejna nietypowa rola Sachy Barona Cohena. Słynny musical oparty na dziele Victora Hugo był okazją, by aktor zaprezentował się od innej strony niż zazwyczaj. Wcielił się w szelmowskiego karczmarza imieniem Thénardier i chociaż nie gra w fabule pierwszych skrzypiec, jego kreacja przykuwa oko widza, nie tylko za sprawą charakteryzacji. Film pozwala też usłyszeć talent wokalny Cohena.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

Ali G (2002), reż. Mark Mylod

Od tego filmu Sacha Baron Cohen zaczął być rozpoznawalny na całym świecie. Jedna z pierwszych dużych ról filmowych aktora, która wyewoluowała ze stworzonego kilka lat wcześniej programu telewizyjnego "Da Ali G Show". Historia opowiada o niezbyt rozgarniętym ulicznym raperze, który jest zdeterminowany, by ocalić szkołę, w której prowadzi zajęcia. Jego ekscentryczny styl bycia, zostaje wykorzystany przez żądnych władzy polityków i szybko obraca się nie tylko na niekorzyść tytułowego bohatera, ale również lokalnej społeczności.

Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007), reż. Tim Burton

Kolejna produkcja, w której Sacha Baron Cohen dał się poznać od zupełnie innej strony. W tym mrocznym thrillerze połączonym z musicalem, opowiadającym o przepełnionym żądzą zemsty golibrodzie z wiktoriańskiego Londynu ( Johnny Depp), Cohen wcielił się w przeciwnika tytułowego bohatera imieniem Pirelli - karykaturalnego włoskiego fryzjera, którego powołał do życia nie tylko barwnym strojem, ale również niezwykłą mimiką twarzy.

Brüno (2009), reż. Larry Charles

Kolejna postać, którą stworzył Sacha Baron Cohen po sukcesie "Borata". Tym razem aktor wcielił się w tytułowego austriackiego dziennikarza, który wyrusza do Stanów Zjednoczonych, by zobaczyć z bliska kulisy showbiznesu. Brüno postanawia stać się najpopularniejszym Austriakiem od czasów Adolfa Hitlera. Próbuje to dokonać absurdalnymi pomysłami pokroju adopcji czarnoskórego chłopca wymienionego na iPoda, zmiany orientacji seksualnej i zaciągnięcia się do wojska w mundurze Dolce&Gabbana.

Proces Siódemki z Chicago (2020), reż. Aaron Sorkin

Film, dzięki któremu Sacha Baron Cohen ma szansę zdobyć Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. W opartej na faktach opowieści jednego z najgłośniejszych procesów sądowych w historii, pokojowy protest przeciwko wojnie w Wietnamie przeradza się w krwawe zamieszki. Uczestnicy demonstracji Abbie Hoffman, Jerry Rubin, Tom Hayden i Bobby Seale zostają oskarżeni o spisek, który miał za zadanie wywołać brutalne starcia z policją. Cohen wcielił się w postać Hoffmana, dając popis swoich umiejętności aktora dramatycznego.

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej (2006), reż. Larry Charles

Na liście najlepszych ról Sachy Barona Cohena nie mogło zabraknąć kultowego "Borata", który przysporzył aktorowi międzynarodową sławę i niechęć mieszkańców Kazachstanu. Historia ubrana w mockumentalną formułę jest dość prosta. Kazachski dziennikarz wyrusza do Stanów Zjednoczonych, by poznać zachodnią kulturę. Nieobyty w świecie mężczyzna doprowadza do serii absurdalnych sytuacji, w niepoprawny politycznie sposób wyśmiewając ludzkie przywary bez względu na narodowość.

RadioZET.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET