Zamknij

„Sala Samobójców. Hejter“ wreszcie na Netflix. Kiedy premiera?

15.02.2021 15:54
Sala Samobójców. Hejter - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Kino Świat

„Sala Samobójców. Hejter“, czyli najnowszy film Jana Komasy wreszcie zawita na platformę streamingową Netflix. Kiedy premiera?

Sala Samobójców. Hejter“ to produkcja, która luźno nawiązuje do „Sali Samobójców” z 2011 roku. Film opowiada w gruncie rzeczy osobną historię, skupiającą się na postaci Tomka Giemzy (znakomity Maciej Musiałowski), pracującego w firmie, której zadaniem jest zniszczenie karier pewnych konkretnych ludzi, poprzez ataki internetowych "hejterów". Połączenie tytułem może wynikać wprawdzie ze skali mikro i makro problemu prześladowań w Internecie, ale to stanowi dodatkowy smaczek do interpretacji obu dzieł.

Film trafił do polskich kin 6 marca 2020 roku, na kilka dni przed pierwszym zamknięciem przybytków kultury z powodu pandemii. Następnie, w zaskakującym ruchu, dystrybutor zdecydował się na szybką premierę filmu w płatnych serwisach VOD.

W kwietniu 2020 roku natomiast produkcja pokazywana była na amerykańskim festiwalu filmowym Tribeca Film Festival, gdzie zyskała przychylność widzów i zagranicznych krytyków. Film tak bardzo spodobał się Amerykanom, że włodarze Netflixa zdecydowali się wykupić prawa do emisji filmu dla platformy. W wyniku tego ruchu od połowy 2020 film dostępny był w światowych zasobach biblioteki Netflixa. Wszędzie, poza Polską.

Wynikało to z umów licencyjnych. Netflix był światowym dystrybutorem filmu. W Polsce zaś prawa do emisji wciąż należały do firmy Kino Świat, która chciała zyskać pieniądze z dystrybucji kinowej. Ta jednak była przerwana przez koronawirusa. Ruch z szybką premierą na VOD był więc działaniem, mającym na celu załagodzenie tej sytuacji. Dopiero teraz okno dystrybucji kinowej i premium VOD się kończy, więc film może zawitać na polskiego Netflixa.

Zobacz także

„Sala Samobójców. Hejter” – jeden z najlepszych filmów roku

Film Komasy spodobał się zagranicznym i polskim widzom, a w artykule podsumowującym 2020 rok, pisaliśmy, że:

„Film ukazuje mroczną stronę mediów społecznościowych i jako taki warty jest obejrzenia w szczególności w dyptyku ze "Sweat" Magnusa Von Horna. Oba poruszają podobny problem, jednak podchodzą do niego z zupełnie innej strony i przy użyciu innych środków.”

Zobacz także

„Sala Samobójców. Hejter” – zwiastun 

Film promowany był intrygującym zwiastunem. Materiał prezentuje się następująco:

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

„Sala Samobójców. Hejter” – kiedy premiera na Netflixie?

Film będzie dostępny w bibliotece polskiego Netflixa już od 6 marca. Premiera w serwisie odbędzie się więc równo w rok po jego premierze kinowej.

Czytaj także: „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera“: Snyder Cut na nowym zwiastunie. Kiedy premiera?