Zamknij

„Słodki koniec dnia”: Krystyna Janda nagrodzona na festiwalu Sundance

Redakcja
04.02.2019 13:03
„Słodki koniec dnia”: Krystyna Janda nagrodzona na festiwalu Sundance
fot. Tomasz Urbanek/East News

Na 35. Festiwalu Filmowym Sundance 2019 prezentowano między innymi film „Słodki koniec dnia” w reżyserii Jacka Borcucha. Wcielająca się w główną bohaterkę Krystyna Janda została doceniona przez kapitułę. Odebrała jedną z najważniejszych nagród festiwalu.

Krystyna Janda to jedna z aktorskich ikon naszego kraju. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie dała się poznać fanom jako osoba o wielu talentach. Jest aktorką, reżyserką, felietonistką i piosenkarką. Jej fundacja założyła w 2010 roku warszawski Och-Teatr, a Janda pełni w nim funkcję dyrektora artystycznego.

Aktorka aktywnie działa zarówno przed kamerami, jak i na deskach teatrów. Jej filmowy debiut to słynny „Człowiek z marmuru” z 1976 roku. Od tego momentu regularnie pojawia się w filmach. W ostatnich latach mogliśmy oglądać ją między innymi w „Rewersie”, „Sponsoringu” i „Paniach Dulskich”. Zagrała także główną rolę w „Słodkim końcu dnia”, którego premiera miała miejsce 28 stycznia 2019 roku. Jest to opowieść o mieszkającej w niewielkim etruskim mieście poetki Marii, laureatki Nagrody Nobla. Pewnego dnia pod wpływem emocji wygłasza niepoprawną politycznie przemowę, która może sprowadzić na nią poważne kłopoty.

Słodki koniec dnia na Sundance Festival
fot. Instagram:@tojajand

ZOBACZ: Krystyna Janda: TVP posługuje się pomówieniami i kłamstwami

„Słodki koniec dnia”: nagroda dla Krystyny Jandy

Słodki koniec dnia” pokazany został na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance, największym amerykańskim przeglądzie kina niezależnego. Aktorski talent Jandy został doceniony w Stanach Zjednoczonych. Polka otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Trwa więc doskonała passa krajowego kina. Przypomnijmy, że „Zimna wojnaPawła Pawlikowskiego otrzymała trzy nominacje do Oscara, a Joanna Kulig i Tomasz Kot podbijają Hollywood. Z kolei w nowym filmie Quentina Tarantino zobaczymy Rafała Zawieruchę, który wcieli się w młodego Romana Polańskiego. Miejmy nadzieję, że również Janda zostanie dostrzeżona w USA. Nagroda na Sundance może być początkiem amerykańskiej kariery doświadczonej aktorki.

Słodki koniec dnia plakat
fot. Instagram:@tojajanda

RadioZET.pl/MF