Zamknij

Smog to zbitka dwóch angielskich słów. „Milionerzy” 104. Poprawna odpowiedź

Redakcja
20.08.2018 15:48
Milionerzy 104
fot. screen Player.pl

„Smog to zbitka dwóch angielskich słów. Co one znaczą?” – takie pytanie usłyszała pani Weronika Deresz w 104. odcinku „Milionerów”, którego powtórka emitowana była 20.08.2018. Oto poprawna odpowiedź.

Smog to pojęcie pochodzące z języka angielskiego powstałe z połączenia dwóch słów. Właśnie o to zapytana została jedna z uczestniczek 104. odcinka programu „Milionerzy”. Pani Weronika Deresz bardzo pewnie szła przez wszystkie wcześniejsze pytania. Zawahała się przy zagadnieniu za 20 tysięcy złotych, a więc przy swoim szóstym pytaniu. Dokładnie brzmiało ono tak:

Smog to zbitka dwóch angielskich słów. Co one znaczą?

A: brud i smród;  B: dym i mgła; C: powietrze i zanieczyszczenie; D: skażenie i zaczadzenie.

Uczestniczka nie do końca była przekonana do swojego pierwszego wrażenia. Choć stwierdziła, że na szybko stawiałaby na odpowiedź B. Po krótkiej chwili dodała, że stawia na B. Hubert Urbański zaznaczył tę odpowiedź i okazało się, że jest ona poprawna.

Pani Weronika wygrała 20 tysięcy złotych i przeszła do kolejnego pytania. Niestety, chwilę później skończył się czas, więc z tą uczestniczką spotkamy się w kolejnym odcinku programu „Milionerzy”.

Smog: definicja. Czym jest i jak powstaje?

Zgodnie z definicją smog to „nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka i niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody”. Samo określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie „smoke” oznacza „dym”, a „fog” – „mgłę”. W ten sposób – przez połączenie tych wyrazów uzyskano „smog”, który jest dziś terminem znanym i powszechnie używanym.

Ze względu na miejsce i warunki powstawania oraz skład chemiczny smogu wyróżnia się dwa jego typy: smog londyński, który występuje głównie od listopada do stycznia podczas inwersji temperatur w umiarkowanej strefie klimatycznej, oraz smog typu Los Angeles, który powstaje przede wszystkim w miesiącach letnich, w strefach subtropikalnych.

W Polsce smog poważnym tematem stał się w ostatnich latach, po tym, jak w okresie zimowym odnotowywać zaczęto znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm smogu. Więcej zaczęto mówić też o konsekwencjach zdrowotnych wdychania smogu. Nalezą do nich m.in. alergie, astma, zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechowa, a nawet paraliż układu krwionośnego.

RadioZET.pl/Wikipedia/SA

smog co to jest; smog z jakich słów; smog definicja; smog to zbitka angielskich słów