Zamknij

Paul Soles nie żyje. Gwiazdor "Spider-Mana" miał 90 lat

01.06.2021 08:10
znicz- materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

Zmarł Paul Soles - pierwszy w historii aktor, który wcielił się w Spider-Mana w kultowej kreskówce sprzed lat. Miał 90 lat. Co było przyczyną śmierci?

26 maja 2021 roku w Toronto odszedł Paul Soles. Był aktorem głosowym, który dubbingował wiele znanych postaci z filmów i seriali. Jego najsłynniejsza rola to główny bohater słynnego serialu animowanego "Spider-Man". Miał 90 lat. Nie podano przyczyny śmierci.

Paul Soles nie żyje - gdzie grał aktor?

Jak podaje portal comicbook.com, o śmierci aktora za pośrednictwem Facebooka poinformowała jego agentka, Angela Wright.

Paul Soles był prawdziwym kanadyjskim skarbem. Żył długo, mając po drodze wiele przygód. RIP.

Soles urodził się 11 sierpnia 1930 roku w Toronto w Kanadzie. Zadebiutował na ekranie w prywatnej kanadyjskiej telewizji CFPL w roku 1953. Występował przez ponad 60 lat. W 2016 roku można było oglądać go w internetowym programie komediowym CBC Comedy "My 90-Year-Old Roommate". Największą sławę przyniosły mu jednak role głosowe. 

W 1964 roku użyczył głosu w animacji "Rudolph, the Red-Nosed Reindeer". Wystąpił też w jednym z pierwszych programów telewizyjnych Marvela - serialu "Spider-Man", wcielając się w tytułowego superbohatera i jego alter ego - Petera Parkera. Serial jest pierwszą w historii adaptacją przygód herosa i nadal jest dość popularny, jednak ostatnimi czasy za sprawą memów. Zanim jednak zagrał Spider-Mana, wystąpił w innej produkcji na podstawie komiksów Marvela - kreskówce "The Marvel Super Heroes", w której grał Bruce'a Bannera, Attumę i Ricka Jonesa. Wystąpił też w animacjach "Spider-Woman" i "Iron Man".

Inne animacje z udziałem Solesa to między innymi "The Trolls and the Christmas Express", "Take Me Up to the Ball Game", "Willy McBean and his Magic Machine", "Festival of Family Classics", "The Reluctant Dragon & Mr. Toad Show" czy "Noah's Animals".

W 2008 roku dostał rolę w filmie MCU "Incredible Hulk". Wcielił się w nim w Stanelya - właściciela pizzerii i przyjaciela głównego bohatera. Wśród innych aktorskich ról Solesa należy wymienić udział w takich produkcjach jak opera mydlana "Riverdale", "Kupiec wenecki", "Ticket to Heaven", "Just the Way You Are", "Handlarz bronią", czy "Rozgrywka". Soles prowadził też rozrywkowe programy telewizyjne w stacji CBC oraz był producentem wielu kanadyjskich filmów dokumentalnych. Przez lata Soles żył ze swoją partnerką Jean Allan. Doczekali się syna Jonathana Davida Solesa.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

RadioZET.pl/comicbook.com/Facebook