Zamknij

Nowy "Super Mario Bros." jest rasistowski? Gwiazdor oryginału krytykuje powstający film

29.09.2021 10:00
Super Mario Bros. - John Leguizamo, Bob Hoskins - kadr z filmu
fot. United Archives/East News

Powstający remake "Super Mario Bros." spotkał się z krytyką Johna Leguizamo - aktora, który występował w oryginale z 1993 roku. Czy produkcja jest rasistowska?

Twórcy nadchodzącej nowej wersji filmu "Super Mario Bros." ogłosili obsadę produkcji. Informacja nie spodobała się Johnowi Leguizamo - gwiazdorowi adaptacji słynnej gry wideo z 1993 roku. Aktor twierdzi, że gwiazdy są zbyt białe.

"Super Mario Bros.": John Leguizamo krytykuje film z Chrisem Prattem

Gwiazdami nowego wcielenia "Super Mario Bros." będą Chris Pratt, Charlie Day. W animowanej produkcji aktorzy wcielą się w tytułowych braci - Mario i Luigiego.

Na Twitterze Johna Leguizamo, który grał Luigiego u boku Boba Hoskinsa w filmie z 1993 roku, pojawił się wpis krytycznie odnoszący się do obsady nowej wersji "Super Mario Bros.".

Cieszę się, że "Super Mario Bros." dostanie reboot! Oczywiście ten film jest kultowy. Ale szkoda, że będzie wyłącznie biały! Brak Latynoamerykanów w czołowej obsadzie! Oryginał był pod tym względem przełomem! Poza tym jestem jedyną osobą, która wie, jak sprawić, by ten film miał mądrze wykorzystany scenariusz!

Do tweeta zostały dołączone dwa screeny z oryginału. Na jednym z nich widnieje napis: "Już przeproście za ten film!".

Wpis Leguizamo to nie pierwsza krytyka w stronę twórców nowego "Super Mario Bros.". Do tej pory kontrowersji nie wzbudzał kolo skóry Pratta, ale fakt, że nie ma pochodzenia włoskiego (w przeciwieństwie do Leguizamo). Pojawiły się też opinie, że twórcy wybrali do filmu animowanego o dużym budżecie celebrytów zamiast profesjonalnych aktorów głosowych.

Teoretycznie czołowa obsada nie jest "wyłącznie biała" jak twierdzi Leguizamo, ponieważ Keegan-Michael Key zagra Toada, a Kevin Michael Richardson zdubbinguje Kameka. Oczywiście nie są to główni bohaterowie, więc w pewnym sensie odtwórca Luigiego ma rację. Wybór Keegana-Michaela Keya też nie spotkał się jednak z przychylnością, ponieważ czarnoskóry aktor wciela się w sługę, co nie rodzi pozytywnych konotacji. Kontrowersję wzbudziło też określenie przez niektóre media Anyi Taylor-Joy, grającej Księżniczkę Peach mianem aktorki o innym kolorze skóry niż biały. Gwiazda wychowywała się w Argentynie, ale jest pochodzenia europejskiego mimo, że identyfikuje się jako biała Latynoska.

Leguizamo jest jednym z nielicznych aktorów z oryginalnego "Super Mario Bros.", który ma pozytywne opinie o filmie. Bob Hoskins, grający Mario, wyznał w wywiadzie dla "The Guardian" z 2011 roku, że była to najgorsza rola w jego karierze. Natomiast Dennis Hopper wcielający się w Kuppę określił z kolei film mianem "koszmaru". Co ciekawe nawet reżyserzy "Super Mario Bros." - Rocky Morton i Annabel Jankel nie mają pozytywnych wspomnień związanych z produkcją. Faktem jest jednak, że mimo kiczowatości film "Super Mario Bros." stał się wśród wielu widzów tytułem kultowym.

"Super Mario Bros.": kiedy premiera filmu z Chrisem Prattem?

Za nadchodzącą adaptację słynnej gry konsolowej odpowiedzą firmy Nintendo i Illumination. Premiera filmu "Super Mario Bros." została wyznaczona na 21 grudnia 2022 roku.

RadioZET.pl/Twitter/CBR