Zamknij

Po raz 34. Warszawa gości najlepsze filmy z całego świata. Kolejna edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Redakcja
14.10.2018 19:31
Po raz 34. Warszawa gości najlepsze filmy z całego świata. Kolejna edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego
fot. Instagram:@warsawiff

Ponad 190 produkcji zostanie pokazanych podczas rozpoczętego w piątek 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. 15 produkcji będzie miało w stolicy swoje światowe premiery.

Tegoroczną edycję festiwalu rozpoczął "Tramwaj w Jerozolimie" w reżyserii Amosa Gitaia ("11.09.01", "Kippur", "Ana Arabia”).

W ocenie autora produkcji to ironiczna, ale i optymistyczna metafora podzielonego miasta, w którym Izraelczycy, Palestyńczycy i inne narodowości próbują doświadczyć, jak mogłoby wyglądać życie bez wielkich konfliktów i przemocy.

W konkursie głównym jeden polski film

W filmie, w którym zobaczymy m.in. Mathieu Amalrica, odtwórcę jednej z głównych ról m.in. w "Motylu i skafandrze" i "Wenus w futrze" oraz reżysera nagradzanego "Tournee", usłyszymy takie języki jak hebrajski, arabski, włoski, jidysz, niemiecki, ladyński i angielski.

W festiwalowym Konkursie Międzynarodowym o nagrodę konkurować będzie 15 tytułów. Wśród nich m.in. "Anioł" o spotkaniu senegalskiej prostytutki Fae z światowej sławy belgijskim kolarzem wyścigowym Thierry'm (reż. Koen Mortier, Belgia, Holandia), "Delegacja" o upadku komunizmu w Albanii (reż. Bujar Alimani, Albania) oraz "Diabelski młyn" o młodym pracowniku biurowym w podróży służbowej, który zdecyduje się porzucić dotychczasowe życie (reż. Jae-ho Baek, Hee-seop Lee, Korea Płd, Japonia).

O nagrodę powalczy z nimi "7 uczuć" Marka Koterskiego, tytuł uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Ponadto podczas festiwalu odbędą się: Konkurs Filmów 1-2 dla pierwszych i drugich pełnometrażowych w dorobku ich reżyserów.

W konkursie zobaczymy 15 filmów, w tym m.in. "Firmę Nowe życie" Andre Carvalheira o młodym architekcie-idealiście, który chce zmienić ludzkie życie i wynaleźć nową formę społeczeństwa oraz "Gorące prochy" w reż. Junji Kojimy-przeniesioną w realia współczesnej Japonii interpretację filmu "Alicja już tu nie mieszka" Martina Scorsese.

Spotkania z twórcami i warsztaty

Prócz tego na Festiwalu obrazy będą prezentowane w Konkursach: Wolny Duch (dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych), Filmów Dokumentalnych oraz Filmów Krótkometrażowych (do 40 minut). Ponadto zaplanowano pokazy w ramach sekcji niekonkursowych.

Łącznie podczas festiwalu zaplanowano 110 filmów pełnometrażowych oraz 80 krótko i średniometrażowych z 61 krajów. Blisko jedna trzecia festiwalowych obrazów została wyreżyserowana przez kobiety.

Projekcje będą się odbywały w Multikinie (Złote Tarasy) oraz w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki). Każdego dnia oprócz pokazów zaplanowano spotkania z twórcami.

Festiwalowi będą towarzyszyć m.in. warsztaty dla młodych filmowców Warsaw Next, warsztaty dla dziennikarzy FIPRESCI Warsaw Critics Project oraz otwarte warsztaty "Sztuka Montażu", organizowane z Polskim Stowarzyszeniem Montażystów.

Festiwal potrwa do 21 października.

RadioZET.pl/PAP/PTD