Zamknij

„Szarlatan” Agnieszki Holland nominowany do 12 Czeskich Lwów, tzw. „czeskich Oscarów”

19.01.2021 17:32
Szarlatan - kadr z filmu
fot. mateiały prasowe Gutek Film

„Szarlatan” Agnieszki Holland z morzem nominacji do nagród Czeskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Produkcja jest też typowana jako kandydat do oscarowej nominacji z ramienia Republiki Czeskiej.

„Szarlatan” Agnieszki Holland, którego światowa premiera odbyła się na festiwalu filmowym w Berlinie w lutym 2020 roku, został uhonorowany aż 12 nominacjami do Czeskich Lwów, nagrody filmowej przyznawanej przez Czech Film and Television Academy. 

To kolejny sukces filmu polskiej reżyserki. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że specjalna komisja zdecydowała, że film polskiej reżyserki zostanie oficjalnym kandydatem Czech w wyścigu po oscarową nominację w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy (dawniej: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny).

Czeska Akademia uznała zasługi Holland jako reżyserki, scenarzysty Marka Epsteina, a także uhonorowała nominacją odtwórców głównych ról: Ivana Trojana, Josefa Trojana, Luraja Loja oraz Jaroslavę Pokorną. Łącznie produkcja została nominowana do 12 statuetek.

„Szarlatan” – zwiastun

Film, którego polska premiera kinowa odbyła się już 9 października 2020, reklamowany był następującym zwiastunem: 

„Szarlatan” kandydatem Czech w Oscarowym wyścigu. Podwójna szansa Polski 

„Szarlatan” został też oficjalnym kandydatem Czech w wyścigu po oscarową nominację. Oznacza to, że dwa filmy polskich twórców mogą ubiegać się o tę prestiżową nagrodę. Jest to  sytuacja o tyle nietypowa, że każdy kraj może wystawić tylko jeden film w walce o nominację w kategorii „Najlepszy Film Międzynarodowy”. W przypadku Polski będzie to „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumoweskiej i Michała Englerta. Wybór filmu Holland jako reprezentanta Czech, zwiększa jednak szanse Polski na uhonorowanie polskich twórców podczas 93. gali rozdania Oscarów, która w tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, odbędzie się dopiero 25 kwietnia.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy " Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Czytaj także:  Netflix kasuje kolejny serial po zaledwie ośmiu odcinkach. Tym razem padło na „La Revolution”.