Zamknij

Powstanie reboot "Szczęk"? Steven Spielberg wypowiedział się w tej kwestii

23.06.2021 09:54
Szczęki - kadr z filmu
fot. UNIVERSAL PICTURES / AlbumEAST NEWS

Studio Universal od jakiegoś czasu chciałoby powołać do życia nową wersję filmu "Szczęki". Na drodze temu pomysłowi stoi twórca oryginału - Steven Spielberg.

Czy kultowe "Szczęki" pójdą drogą innych słynnych serii i zostaną zrebootwane? Tego chcieliby przedstawiciele studia Universal. Przeciwny nowej wersji filmu jest jednak twórca oryginału - Steven Spielberg, który kategorycznie odmawia majstrowania przy jednym z jego najsłynniejszych tytułów.

"Szczęki" - powstanie nowa wersja filmu Stevena Spielberga?

Chociaż mogłoby się wydawać, że rebooty, remaki i sequele to nowy wynalazek, zjawiska te istnieją w branży filmowej od bardzo dawna. W końcu jedną z podwalin Hollywood jest zarabianie pieniędzy. W ostatnich kilku dekadach tendencja do opowiadania na nowo ciągle tej samej historii jest jednak coraz powszechniejsza. Z tego powodu co jakiś czas odświeża się klasykę, prezentując jej nową wersję.

Jak podaje Deadline, z jednego z raportów wynika, że Universal od dawna przymierza się do rebootu "Szczęk". Spielberg stojący na czele Amblin Productions kategorycznie odmówił udzielenia zgody na realizację nowej wersji filmu, mimo że proponowano mu nadzór nad tytułem w roli producenta wykonawczego. Rozmowa pomiędzy szefami Universal a Spielbergiem odbyła się jakiś czas temu, ale raport nie mówi dokładnie, kiedy miała miejsce. Nie zanosi się jednak na zmianę zdania cenionego reżysera.

To nie pierwszy tego typu przypadek. Podobne stanowisko przyjęli Robert Zemeckis i Bob Gale - twórcy serii "Powrót do przyszłości", którzy zawarli stosowną umowę z Amblin i Universal z zapisem dotyczącym ewentualnej kontynuacji czy rebootu. Nikt nie ma prawa dotykać serii bez wcześniejszej zgody obu twórców. Najwidoczniej podobnie jest w przypadku "Szczęk".

Słynna produkcja Spielberga z 1975 roku, będąca nowatorskim połączeniem horroru i thrillera, była ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym. Historia na bazie książki Petera Benchleya pod tym samym tytułem, doczekała się trzech sequeli, ale nie powtórzyły one wyników oryginału. "Szczęki" stały się jednak marką samą w sobie i zapoczątkowały nowy podgatunek filmów, kontynuowany do dziś.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/Deadline