Zamknij

TVP startuje z nowym kanałem tematycznym. Co już wiemy o nowej stacji?

07.10.2020 11:16
TVP startuje z nowym kanałem tematycznym. Co już wiemy o nowej stacji?
fot. materiały prasowe TVP

TVP Dokument to nowy program telewizyjny Polskiej Telewizji Publicznej. Jakiego rodzaju produkcje dokumentalne zobaczymy na antenie? Gdzie dokładnie dostępny będzie nowy kanał? Sprawdziliśmy.

TVP Dokument ma wystartować już 19 listopada. Szefem programowym nowej stacji został Tomasz Piechał, dotychczasowy kierownik działu dokument Telewizji Polskiej. Piechał współpracuje z Telewizją Polską od połowy 2018 roku. Wcześniej był m.in. dziennikarzem „Super Expressu”, redaktorem prowadzącym projekt „Partnerstwo dla Kultury” w serwisie Eastbook.eu, a także analitykiem w Ośrodku Studiów Wschodnich.

TVP Dokument – jakie produkcje znajdziemy na antenie?

TVP Dokument ma być, jak sama nazwa wskazuje, dokumentalną odnogą Telewizji Polskiej, na której antenie emitowane będą różnorodne treści z gatunku tzw. non-fiction. Z komunikatu prasowego TVP wynika, że ramówka kanału będzie zróżnicowana.  Na antenie pojawią się filmy biograficzne, popularnonaukowe, podróżnicze, filmy przyrodnicze klasy premium, produkcje z tzw. gatunku factual entertainment, „weekendy z BBC”, podczas których prezentowane będą produkcje brytyjskiej stacji oraz, od stycznia 2021, oryginalne produkcje stacji TVP Dokument.

TVP Dokument silnie postawi także na bogate archiwalia Telewizji i będzie emitować klasyczne dokumenty polskiej szkoły dokumentu i reportażu.

Jak podaje oficjalny komunikat prasowy TVP:

W logo TVP Dokument jest symboliczne oko. Ma to podkreślać, że kanał jest skierowany do osób chcących poszerzać swoje horyzonty, odkrywać i weryfikować utarte poglądy.

TVP Dokument – gdzie i kiedy będzie dostępny?

Kanał TVP Dokument ma wystartować już 19 listopada. Nowy kanał ma być dostępny w sieciach kablowych i satelitarnych w jakości HD. Równocześnie Telewizja Polska podkreśla, że zamierza także wprowadzić nową stację do programu naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP stawia na tematyczność

Wartym podkreślenia jest to, że TVP Dokument to kolejna „stacja-odnoga” głównego polskiego nadawcy. Na rynku działa obecnie szereg tematycznych kanałów Telewizji Polskiej. Nie licząc trzech kanałów głównych: TVP1, TVP2, regionalnego TVP3 oraz skierowanego na rynek zagraniczny TVP Polonia, w portfolio firmy znajdują się także: TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP ABC (dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej) i TVP Seriale (dostępny satelitarnie i w kablówkach). Od września 2019 roku działa także specjalny kanał TVP Wilno. Jest to kanał skierowany do Ma być skierowany do widzów zainteresowanych polską historią, kulturą i aktualnymi wydarzeniami i emitowana na tzw. Wileńszczyźnie, czyli w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim.

Plany utworzenia stacji poświęconej produkcjom dokumentalnym datują natomiast aż do sierpnia 2014, jednak przez liczne zmiany strukturalne i „brak środków”, możliwe stało się dopiero teraz.

Czytaj także: Małgorzata Kożuchowska w zwiastunie filmu "Czyściec". Kiedy premiera?