Zamknij

The Last Duel: Adam Driver jako rycerz oskarżony o gwałt w zwiastunie nowego filmu Ridleya Scotta

21.07.2021 10:29
Adam Driver The Last Duel
fot. materiały prasowe 20th Century Studio

Adam Driver i Matt Damon skrzyżują miecze w nowym filmie Ridleya Scotta. Do sieci trafił zwiastun filmu "The Last Duel" opartego na prawdziwej historii ostatniego sądowego pojedynku, jaki stoczono w średniowiecznej Francji.

"The Last Duel" to opowieść o zdradzie i zemście osadzona w XIV-wiecznej Francji. Nowy film Ridleya Scotta, którego scenarzystami i producentami są m.in. Matt Damon i Ben Affleck, ukazuje współczesne spojrzenie na prawdziwą historię ostatniego sądowego pojedynku, który odbył się we Francji w 1386 roku w związku z oskarżeniem Jacquesa Le Gris o gwałt na żonie jego przyjaciela, Jeana de Carrouges. W główne role wcielają się Adam Driver i Matt Damon oraz Jodie Comer. W obsadzie znalazł się też  Ben Affleck.

The Last Duel: Adam Driver jako Jacques Le Gris - średniowieczny rycerz oskarżony o gwałt

Akcja filmu "The Last Duel" została osadzona w 1386 roku, kiedy to we Francji odbył się ostatni pojedynek przeprowadzony decyzją sądu. Walka na śmierć i życie między niegdysiejszymi przyjaciółmi była efektem oskarżenia o gwałt, jakie Marguerite (Jodie Comer), żona Jeana de Carrouges (Matt Damon), skierowała w stronę Jacquesa Le Gris (Adam Driver).

Jean de Carrouges IV był szanowanym francuskim rycerzem, który zarządzał posiadłościami w Normandii jako wasal hrabiego Pierre'a dAlencon (w filmie Scotta gra go Ben Affleck). Po powrocie do domu po jednej z wypraw szlachcic dowiedział się od żony, że podczas jego nieobecności do ich domu wtargnął Jacques Le Gris i brutalnie ją zgwałcił. Jean wniósł oskarżenie przeciw swojemu dawnemu giermkowi, sąsiadowi i przyjacielowi, który wszystkiemu zaprzeczył. Jako że cała sprawa opierała się jedynie na słowie przeciwko słowu, nie mogąc rozsądzić jej na podstawie zeznań, stojący na czele Parlamentu Paryskiego król Karol VI (zwany później Szalonym) zdecydował się zasądzić pojedynek na śmierć i życie. Ocalały miał zostać uznany za zwycięzcę z woli bożej. Jeżeli okazałby się nim Le Gris, żona pokonanego Carrougesa miała spłonąć żywcem w ramach kary za fałszywe oskarżenia. 

Pojedynek przyciągnął tysiące widzów i był omawiany przez wielu znanych pisarzy francuskich, od Jeana Froissarta po Voltaire'a. Jak zakończył się ten spór, zobaczymy już niebawem w filmie Ridleya Scotta.

the last duel
fot. plakat filmu "The Last Duel"

"The Last Duel": Adam Driver i Matt Damon w zwiastunie filmu Ridleya Scotta [WIDEO]

The truth does not matter, there is only the power of men (Prawda się nie liczy, jest tylko siła mężczyzn) mówi do Marguerite jedna z kobiet w zwiastunie "The Last Duel". Film jest bowiem nie tylko zapisem historii z XIV wieku, ale przede wszystkim współczesnym spojrzeniem na odważną kobietę, która sprzeciwia się patriarchalnym zasadom, stawiając na szali własne życie.

- Film jest próbą ponownego opowiedzenia o heroicznej postawie kobiety z historii, o której większość ludzi nie słyszała. Poruszyła nas jej odwaga i zdecydowanie, dlatego poczuliśmy, że tę historię trzeba opowiedzieć. (...) Z czasem jak badaliśmy tę historię, odkryliśmy, że mnóstwo aspektów formalnego, skodyfikowanego patriarchatu z XIV-wiecznej Europy Zachodniej jest wciąż obecnych w szczątkowej (a czasem w prawie niezmienionej) formie w dzisiejszym społeczeństwie - napisali w oświadczeniu scenarzyści filmu.

ZOBACZ TEŻ:  "Cnoty niewieście" w programie resortu edukacji. Czarnek komentuje

Zwiastun "The Last Duel" prezentujemy poniżej:

"The Last Duel" - Kiedy premiera filmu?

Film "The Last Duel" powstał na podstawie książki Erica Jagera "The Last Duel: A True Story of Crime, Scandal, and Trial by Combat in Medieval France". Scenariusz napisali Nicole Holofcener, Ben Affleck i Matt Damon. Reżyserem i producentem jest Ridley Scott. Pozostałymi producentami - Kevin J. Walsh, Jennifer Fox, Nicole Holofcener, Matt Damon i Ben Affleck. Role producentów wykonawczych pełnią Kevin Halloran, Drew Vinton i Madison Ainley. "The Last Duel" trafi do kin 15 października 2021 roku. 

RadioZET.pl/Collider