Zamknij

Tommy Kirk nie żyje. Dziecięcy gwiazdor Disneya miał 79 lat

30.09.2021 08:51
Żółte psisko - Tommy Kirk - kad z filmu
fot. Everett Collection/East News

Zmarł Tommy Kirk - amerykański aktor, który zasłynął swoimi rolami dziecięcymi, między innymi w filmach Disneya "Żółte psisko", "Na psa urok" i "Szwajcarska rodzina Robinsonów". Miał 79 lat.

28 września 2021 roku odszedł Tommy Kirk. Był amerykańskim aktorem najbardziej rozpoznawalnym dzięki rolom w licznych filmach wytwórni Walt Disney Company. Zmarł w swoim domu w Las Vegas w wieku 79 lat.

Tommy Kirk nie żyje: dziecięcy gwiazdor Disneya miał 79 lat

Jak podaje Deadline, informację o śmierci Kirka udostępnił jego przyjaciel i kolega z planu Paul Petersen. Na Facebooku aktora znalazł się smutny post.

TOMMY KIRK - 28.09.2021
Mój przyjaciel od wielu dziesięcioleci, Tommy Kirk, zeszłej nocy został znaleziony martwy. Na pewno pamiętacie jego filmy Disneya; "Na psa urok", "Żółte psiko" itd. Tommy dbał o swoją prywatność. Mieszkał samotnie w Las Vegas, blisko swojego przyjaciela… i koleżanki z "Żółtego psiska", Bev Washburn… i to ona zadzwoniła do mnie dziś rano.
Tommy był gejem i odseparował się od członków jego rodziny, którzy pozostali przy życiu. My - ludzie z A Minor Consideration [organizacja wspierająca młodych artystów - przyp. red.] jesteśmy rodziną Tommy'ego. Bez żadnych wymówek. Zajmiemy się jego śmiercią.
Wiedzcie, że Tommy Kirk was kochał - swoich fanów. Wspieraliście go, gdy w 1965 roku przemysł filmowy zawiódł. Nie był zgorzkniały. Pocieszał go jego kościół. Niech Bóg zmiłuje się nad jego duszą.
Paul Petersen

Nie podano przyczyny śmierci Kirka.

Tommy Kirk urodził się 10 grudnia 1941 roku w Louisville w stanie Kentucky. Rodzice przeprowadzili się wraz ze swoim potomstwem do Los Angeles w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych. W 1954 roku wraz ze swoim bratem Joe, Kirk zgłosił się na przesłuchanie do sztuki "Ah, Wilderness!" Eugene'a O'Neilla. Został wybrany i zadebiutował na scenie u boku Willa Rogersa Juniora. Występ oglądał łowca młodych talentów, który zaangażował Kirka do odcinka serii "TV Reader's Digest".

W latach 1956-57 Kirk pracował przy produkcjach telewizyjnych, między innymi "Lux Video Theatre", "Frontier", "Big Town", czy "Strzały w Dodge City". W tym samym okresie nawiązał współpracę z Walt Disney Company, zgłaszając się do serialu "The Hardy Boys: Mystery of the Applegate Treasure". Kirk dostał rolę u boku Tima Considine'a i stał się obiecującą gwiazdą wytwórni. W kolejnych latach wystąpił w takich produkcjach Disneya jak "Żółty krzykacz", "Rainbow Road to Oz", "Na psa urok", "Szwajcarska rodzina Robinsonów", "Latający profesor", "W krainie zabawek", "Moon Pilot", "Bon Voyage!", "Escapade in Florence", "Flubber - mikstura profesora", czy "The Misadventures of Merlin Jones".

W 1963 roku Disney zerwał współpracę z Kirkiem. Jako nastolatek aktor odkrył, że jest gejem. Podczas zdjęć do "The Misadventures of Merlin Jones" wdał się w romans z 15-latkiem. Matka chłopaka zgłosiła sprawę do szefów wytwórni, którzy w tamtym okresie słynęli z konserwatyzmu. Kirka zwolnił sam Walt Disney. Po stracie kontraktu aktor rozpoczął współpracę z American International Pictures. Zagrał wówczas w takich produkcjach, jak "Przyjęcie", "How to Stuff a Wild Bikini", "The Monkey's Uncle" i "Beach Ball". 

W następnych latach Kirk występował głównie w niskobudżetowych produkcjach science fiction, między innymi "Village of the Giants", czy "Mars Needs Women". W 1973 roku ogłosił publicznie, że jest gejem. W tym czasie zagrał w serialu kryminalnym "The Streets of San Francisco" oraz westernie "My Name is Legend". Musiał zrobić przerwę w karierze z powodu uzależnienia od narkotyków.

Przez wiele lat pracował jako kelner i szofer, by otworzyć własny biznes zajmujący się czyszczeniem dywanów. W 1990 roku rozpoczął pracę nad scenariuszem filmu o Abrahamie Lincolnie, ale produkcja nigdy nie doszła do skutku. Na przełomie XX i XXI wieku wrócił do branży filmowej, sporadycznie występując w takich produkcjach, jak "Billy Frankenstein" czy "The Education of a Vampire". W 2006 roku wraz z Timem Considine'em i Kevinem Corcoranem został jedną z Legend Disneya. W tym samym roku przeszedł na emeryturę i przeniósł się do Las Vegas.

RadioZET.pl/Deadline/Facebook

Frontier