Zamknij

„Vogule Poland” zablokowane przez TVN. Co dalej z portalem?

Redakcja
29.08.2018 11:50
„Vogule Poland” zablokowane przez TVN. Co dalej z portalem?
fot. facebook.com/vogulepoland

Konto na Instagramie, należące do satyrycznego portalu „Vogule Poland”, zostało zablokowane na wniosek stacji TVN. Internetowi twórcy mówią o cenzurze i ograniczaniu wolności słowa. Władze TVN natomiast zarzucają portalowi łamanie praw autorskich i promowanie hejtu w sieci.

Internet daje ogromne pole do popisu różnego rodzaju twórcom. Działalność w sieci, choć kontrolowana, pozwala często na bardzo dużo. Z tej swobody korzystają między innymi twórcy portalu o charakterze satyrycznym „Vogule Poland”. Działający od 2012 roku serwis często w bardzo dosadny sposób żartuje sobie z gwiazd, między innymi poprzez publikowanie prześmiewczych zdjęć i filmów. I to właśnie krótkie filmiki, jakie pojawiały się na profilu „Vogule Poland” na Instagramie, stały się osią konfliktu satyryków oraz stacji TVN.

TVN zablokowało satyryczny profil

Autorzy „Vogule Poland” umieszczali na Insta Stories krótkie filmiki, na których w charakterystycznym dla siebie stylu komentowali produkcje TVN, między innymi „Kuchenne Rewolucje”. Materiałów nie dało się w żaden sposób zapisać, a z portalu znikały po 24 godzinach. Wydawały się więc świetnym sposobem na przemycenie kontrowersyjnych treści.

Przedstawiciele TVN mieli wielokrotnie zwracać twórcom uwagę, że portal narusza prawa autorskie, a jego działalność opiera się na hejtowaniu gwiazd. Obie strony miały podejmować próby mediacji, do porozumienia jednak nie doszło. Ostatecznie, na wniosek stacji, konto „Vogule Poland” na Instagramie zostało zablokowane.

W oficjalnym oświadczeniu stacja stwierdza między innymi, że portal „pod pretekstem wolności słowa pasożytuje na TVN” oraz „żeruje na wizerunku gwiazd”.

Oświadczenie TVN
fot. facebook.com/tvnpl

Z kolei twórcy portalu tego typu działanie uważają za cenzurowanie ich wypowiedzi i „atak na wolność słowa”. Donoszą również o rzekomym „nocnym ataku”, podczas którego z sieci zniknęło kilkaset memów, w tym tych wykorzystujących zdjęcia z programów telewizyjnych.

Internetowi twórcy zapowiadają, że nie mają zamiaru pozostawić tak tej sytuacji. Jak napisali do swoich fanów twórcy:

„Walka o wolność w sieci trwa. Nie damy się zastraszyć TVN-owi”.

Wpis Vogule Poland
fot. facebook.com/vogulepoland

Wszystko więc wskazuje na to, że to nie koniec konfliktu. Każda ze stron ma bowiem mocne argumenty i grupę zwolenników. Wśród internautów pojawiły się spory na temat granicy między wolnością słowa a zarabianiu na hejcie. TVN w swoim oświadczeniu zapowiedziało jednak gotowość do prowadzenia dalszych rozmów na temat publikacji materiałów.

RadioZET.pl/MF