Zamknij

Warszawski Festiwal Filmowy 2021 - najciekawsze filmy dokumentalne [LISTA]

08.10.2021 18:30
Warszawski Festiwal Filmowy - najciekawsze filmy dokumentalne
fot. materiały prasowe WFF

Warszawski Festiwal Filmowy 2021 startuje już dziś, tj. w piątek 8 października. Z okazji startu kulturalnej imprezy, postanowiliśmy wybrać dla Was najciekawsze filmy dokumentalne, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji. Na festiwal zaprasza Radio ZET.

Warszawski Festiwal Filmowy to święto kina, rozgrywające się w samym centrum Warszawy. Pokazy filmowe i spotkania z twórcami odbywać się będą w kinach: Kinoteka i Multikino Złote Tarasy w dniach 8-17 października. Z okazji początku festiwalu, zdecydowaliśmy się wybrać dla Was najciekawsze filmy dokumentalne, które będzie można zobaczyć w najbliżsyzch dniach podczas trwania imprezy. 

Warszawski Festiwal Filmowy 2021: Najciekawsze filmy dokumentalne

"Eastwood", reż. Alireza Rasoulinejad

Filmowiec amator, po tym jak widzi w gazecie zdjęcie Clinta Eastwooda, wyrusza w szaloną wyprawę motocyklem, by dojechać do odległego miasta Sidżan, by tam odnaleźć swojego idola, którzy rzekomo ma kręcić tam zdjęcia do swojego nowego filmu. Bohaterem kierują wielkie marzenia i miłość do kina. "Irański Don Kichot poszukujący Clinta Eastwooda w dowcipnej i ciepłej satyrze na kulturową dominację Hollywood, która sięga także Islamskiej Republiki Iranu".

"F@ck this Job", reż. Vera Krichevskaya

Film dokumentalny przyglądający się pracy Natalii Sindejewy, założycielki niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd. Gdy stacja ruszała w 2008 roku z misją mówienia prawdy o tym, co dzieje się w kraju i nie unikając krytyki rządzących, nikt nie spodziewał się, jak bardzo działania stacji wpłyną na otaczającą rzeczywistość. Wedle ostatnich doniesień w 2021 roku Telewizja Dożd została uznana przez władzę na Kremlu za przedstawicieli "zagranicznych agentów". Film współzałożycielki Dożd prezentuje, jak doszło do tego stanu rzeczy i jak Rosja, stacja oraz sama Natalia zmieniały się na przestrzeni ostatnich 13 lat.

"Powrót: Życie po ISIS", reż.  Alba Sotorra Clua

Brytyjka Shamima Begum miała 15 lat, gdy opuściła Londyn i dołączyła do bojowników Państwa Islamskiego. Dziś, pozbawiona obywatelstwa, jako bezpaństwowiec przebywa w obozie jenieckim Roj na północy Syrii, bez jakiejkolwiek perspektywy powrotu. W podobnej sytuacji są tysiące kobiet. Były nastolatkami, kiedy po wybuchu wojny domowej w Syrii, zostały zwerbowane przez członków Państwa Islamskiego do walki o świętość islamu. Stanowiły łatwy łup — dysfunkcyjne rodziny, brak marzeń. Media społecznościowe zapewniły skuteczną platformę do manipulacji i prania mózgu. Kobiety były przekonane, że stworzą szczęśliwą społeczność, w której muzułmanie będą się wspierać. Zamiast tego czekał na nie głód, przemoc, przymusowe wielożeństwo, handel ludźmi i śmierć. [opis katalogowy festiwalu WFF]

"Wuhan Wuhan", reż. Yung Chang

Doukument z epicentrum zarazy. Gdy chińskie miasto Wuhan zostało zamknięte w związku z wybuchem pandemii COVID-19, niemożliwe było uzyskanie rzetelnych informacji na temat tego, co tak naprawdę dzieje się w miasteczku. Na szczęście ekipie filmowe Yunga Changa udało się dostać do Wuhan i udekumentować pierwsze miesiące działań w samym centrum pandemii. Film dokumentalny pokazujący jak bardzo z dnia na dzień zmieniło się życie i w jaki sposób mieszkańcy pracowali wspólnie, by zwalczyć efekty groźnej choroby. "Wirus jest niewidoczny, ale dowody na jego istnienie widoczne są wszędzie".

"Rozkołys", reż. Łukasz Ratuski

Dokumentalne feel-good movie o dwójce przyjaciół, którzy pomimo mieszkania na drugim krańcu Polski, każdą wolną chwilę poświęcają na próby surfingu nad Bałtykiem. Urokliwa opowieść o sile marzeń i potrzebie odpoczynku.

Czytaj także:  37. WFF: filmy w Konkursie Międzynarodowym. Te tytuły walczą o główną nagrodę festiwalu

RadioZET.pl/materiały prasowe Warszawski Festiwal Filmowy