Zamknij

Nowy film Stevena Spielberga został zakazany w kilku krajach. Czy trafi do Polski?

08.12.2021 07:41
West Side Story - kadr z filmu Stevena Spilberga
fot. 20th Century Studios/materiały prasowe

W najnowszym filmie Stevena Spilberga - nowej wersji musicalu "West Side Story". Pojawia się wątek LGBT+. Z tego powodu produkcja została zakazana w kilku krajach.

Do kin zmierza "West Side Story" w odświeżonej wersji. Za remake słynnego musicalu odpowie Steven Spielberg. Jednak nie wszyscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć film. Jeden z wątków sprawił, że władze niektórych krajów postanowiły go zakazać.

"West Side Story": film Spielberga zakazany z powodu wątków LGBT+

W 1961 roku powstała adaptacja broadwayowskiego musicalu z 1957 roku pod tytułem "West Side Story". Produkcja w reżyserii Roberta Wise’a i Jerome’a Robbinsa z Natalie Wood i Richardem Beymerem w rolach głównych przeszła do historii kinematografii, jako jeden z najsłynniejszych filmów muzycznych. Nic dziwnego, że 60 lat po premierze oryginału Steven Spielberg zdecydował się na remake.

Reżyser postanowił powołać do życia współcześniejszą wersję "West Side Story", zachowując czasy w których rozgrywa się oryginał  - lata 50. XX wieku, ale unowocześniając rozwiązania techniczne widowiska oraz naprawiając największy błąd oryginału - decydując się na różnorodność etniczną obsady. W filmie z lat 60. Portorykańczyków grali biali aktorzy. Dzięki nowemu podejściu historia miłosna rodem z "Romea i Julii" będzie strawna dla nieco młodszych widzów i bardziej wyczulona na problemy społeczne, o których przecież jest  "West Side Story". 

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, nie wszyscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć film Spielberga. Produkcja została zakazana w krajach arabskich. Wszystko z powodu wątku transpłciowej postaci o imieniu Anybodys, w którą wciela się Iris Menas. Mimo że jeszcze kilka dni przed premierą zapowiadano sprzedaż biletów, cenzorzy zadecydowali, że wątek LGBT+ nie odpowiada narracji seksualności narzuconej w krajach arabskich.

Prawdopodobnie początkowo chciano wyciąć sceny z Anybodys, ale twórcy filmu i dystrybutor - studio Disneya, nie zgodzili się na ingerencję w dzieło Spielberga, więc produkcja w ogóle nie trafi do kin w krajach arabskich. Ta sama decyzja zapadła w sprawie ostatniego filmu Marvela - "Eternals", w którym pojawił się wątek homoseksualny. Mimo że wielu recenzentów wystawiło nowemu "West Side Story" wysokie oceny, a sam film uznano za jedną z najlepszych produkcji Spielberga ostatnich lat, tytuł trafił na czarną listę arabskich cenzorów.

"West Side Story": kiedy premiera filmu Spielberga?

Na szczęście w naszym kraju "West Side Story" jest bezpieczne. Musical trafi do polskich kin już 10 grudnia 2021 roku. W rolach głównych wystąpili Ansel Elgort, Ariana DeBose, David Alvarez, Mike Faist, Rita Moreno i Rachel Zegler. Za zdjęcia odpowiada Janusz Kamiński. To nie jedyna produkcja Spielberga, którą zobaczymy w ciągu najbliższych miesięcy. W listopadzie 2022 roku do kin wejdzie półbiograficzny film "The Fablemans".

RadioZET.pl/PAP