Oceń
Pierwsze opowiadanie o Geralcie z Rivii ukazało się w 1986 roku i według autora powstało… na prośbę syna.
Chociaż Andrzej Sapkowski stał się pisarzem z przypadku, stworzył fenomen, dzięki któremu fantastyka nazywana jest polskim towarem eksportowym.
Od debiutanckiego opowiadania, opublikowanego w miesięczniku „Fantastyka” w ramach konkursu (Sapkowski zajął… III miejsce, co z perspektywy czasu jest dość zaskakujące!), tytułowy
Wiedźminprzeszedł długą drogę. Doczekał się serii książek przetłumaczonych na ponad 40 języków, trzech gier, polskiej ekranizacji i serialu, a ostatnio — także serialu produkcji Netflixa. To ogromny wybór, ale fani Geralta z Rivii, zwanego Białym Wilkiem, przekonują, że książki są absolutną podstawą i zdecydowanie warto je przeczytać.
Dlaczego warto przeczytać Wiedźmina?
Od słowa pisanego wszystko się zaczęło. Opowiadania, a później także cykl powieści, powstały w pierwszej kolejności, ukazując barwnego bohatera i niezwykły świat przedstawiony. Nawet osoby, które nie są na co dzień zapalonymi czytelnikami, sięgnęły po książki, by poznać historię Białego Wilka od podszewki.
Główny bohater, Geralt z Rivii, jest wiedźminem, czyli mutantem, który dzięki ponadprzeciętnym zdolnościom zabija potwory. Ludzie odnoszą się do niego zazwyczaj niechętnie i traktują jak odmieńca. Opowiadania i powieści, w których zawarte są jego losy, zaskakują wartką akcją, ciętym językiem i humorem, a przede wszystkim efektownymi scenami walki i skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi. Jeśli dodamy do tego barwne postacie i uniwersalne przesłania, otrzymujemy powieść, która trafia w gusta wielu osób, bo każdy znajduje w niej coś dla siebie.
Andrzej Sapkowski pełnymi garściami czerpie z wierzeń słowiańskich i rodzimego folkloru, ale nie tylko. W jego twórczości znajdziemy również inspirację legendami arturiańskimi czy nawiązania do mitologii wschodu. Sam autor podkreśla, że owszem, korzystał z bogactwa wierzeń dawnych Słowian, ale nie tylko. Obszerny świat Wiedźmina, ukazany przez pryzmat dyskryminowanej, a jednak odważnej i godnej podziwu postaci, hipnotyzuje swoim bogactwem.
Warto poznać go także dlatego, że jest nasz, polski, a przy tym bezprecedensowo zyskał popularność na skalę światową, zdobywając miliony fanów. Sukces Wiedźmina sprawił, że wiele osób z różnych krajów uczy się języka polskiego, by przeczytać sagę w oryginale — a my mamy taką możliwość. Wystarczy odwiedzić księgarnię lub bibliotekę, choć wypożyczenie sagi o Wiedźminie może być trudne: zazwyczaj ustawiają się po nią kolejki.
W jakiej kolejności czytać sagę o Wiedźminie?
Powieści fantastyczne często mają kilka tomów, więc dla nowicjuszy zrozumienie odpowiedniej kolejności czytania może być problematyczne. W przypadku sagi o Wiedźminie prawidłowa kolejność to:
- Ostatnie życzenie (zbiór opowiadań)
- Miecz przeznaczenia (zbiór opowiadań)
- Krew elfów (I tom powieści)
- Czas pogardy (II tom)
- Chrzest ognia (III tom)
- Wieża jaskółki (IV tom)
- Pani jeziora (V tom)
- Sezon burz (wydana w 2013 roku powieść, uzupełnienie sagi)
- Szpony i kły (zbiór opowiadań fanowskich)
Saga o Wiedźminie jest dostępna w formie papierowej, a także jako ebooki i audiobooki. Dzięki temu każdy czytelnik może wybrać swój ulubiony format i poznać historię Geralta z Rivii, która zachwyciła miłośników fantastyki z całego świata lub wrócić do niej i znów towarzyszyć Białemu Wilkowi na jego krętych, życiowych ścieżkach.
Oceń artykuł
