Zamknij

Will Ryan nie żyje. Gwiazdor bajek Disneya miał 72 lata

22.11.2021 07:43
znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

Zmarł Will Ryan - aktor głosowy wielu filmów i seriali animowanych, w tym produkcji Disneya. Miał 72 lata. Co było przyczyną śmierci?

19 listopada 2021 roku odszedł Will Ryan. Był aktorem głosowym, muzykiem, piosenkarzem i byłym prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego. Nominowany do nagrody Emmy artysta miał 72 lata.

Will Ryan nie żyje

O śmierci Ryana poinformował portal Deadline, powołując się na informację przekazaną przez agenta aktora - Nery'ego Lemusa z agencji CelebWorx. Przyczyną śmierci był niedawno wykryty nowotwór złośliwy.

Will Ryan urodził się 21 maja 1949 roku w Cleveland w stanie Ohio jako William Frank Ryan. Swoją karierę artystyczną rozpoczął jako muzyk. Zaczął występować na cenie w 1966 roku. W latach 70. stworzył duet z Philem Baronem i jako Willio and Phillio pojawiał się w amerykańskich radiostacjach, telewizjach, klubach komediowych i uniwersytetach. W kolejnych latach spotkali się ponownie już jako aktorzy głosowi przy audiobooku o przygodach Teddy'ego Ruxpina oraz serialu animowanym z lat 80. "The Adventures of Teddy Ruxpin".

Ryan rozpoczął karierę aktora głosowego w latach 80., występując między innymi w kultowej animacji "Pradawny ląd", stworzonej przez studio Universal. Wcielił się w pterodona Pterusia. Dzięki filmowi został nominowany do nagrody WGA i zdobył Behind the Voice Actor Award. Tak rozpoczęła się jego trwająca prawie 40 lat przygoda z dubbingiem. W 1998 roku otrzymał nominację do nagrody Emmy za udział w serialu "The Wubbulous World of Dr. Seuss".

Głos Ryana usłyszeć można w oryginalnej wersji językowej nominowany do Oscara filmu Disneya "Opowieść wigilijna Myszki Miki" z 1983 roku. W produkcji wcielił się w trzy role - Zbierającego datki dla biednych, Ducha teraźniejszych świąt Bożego Narodzenia (Olbrzym Willie) i Ducha przyszłych świąt Bożego Narodzenia (Czarny Piotruś). Do roli Czarnego Piotrusia powrócił w 2013 roku w krótkometrażówce "Koń by się uśmiał", która też zdobyła nominację do Oscara. 

Aktor przez wiele lat współpracował z Disneyem, występując w takich serialach animowanych jak "Kacze opowieści", "Gumisie" i "Welcome to Pooh Corner". W ostatniej z wymienionych produkcji użyczał głosu Tygryskowi i Królikowi. Ryan występował w animacji przez 17 lat. Jego głos usłyszeć można również w filmach animowanych "Mała Syrenka", "Amerykańska opowieść", "Calineczka", "Troll w Nowym Jorku" oraz takich serialach, jak "G.I. Joe", "Wilczek", "Chojrak – tchórzliwy pies", czy "Family Guy". Ostatnią rolą Ryana był udział w serialu animowanym "Mickey Mouse Funhouse" z 2021 roku.

Will Ryan przez lata był również członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - organizacji przyznającej Oscary. Działał również na polu muzycznym ze swoim zespołem Will Ryan & the Cactus County Cowboys oraz grupą Saguaro Sisters. Napisał też ponad 100 piosenek dla studia Disneya i Jim Henson Company. Jego utwory śpiewane były między innymi przez Myszkę Miki, Donalda, Goofy'ego, Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Tygryska, Kota Prota, Grincha i Słonia Hortona, a także Pointer Sisters, Saguaro Sisters czy Patti LaBelle. 

Ryan wydał też wiele książek, między innymi własny pamiętnik zatytułowany "Duke and Me, Adventures in Oddity". Wspólnie z Katie Leigh napisał "Tiny Little Book of Cowboy Haiku".

Pozostawił swoją żonę Nancy Niparko Ryan, siostry Patty Ryan i Marshę Ryan Russo oraz brata George'a Ryana.

RadioZET.pl/Deadline