Zamknij

Winston Groom nie żyje. Twórca "Forresta Gumpa" miał 77 lat

18.09.2020 12:43
Winston Groom nie żyje, twórca "Forresta Gumpa"
fot. Image supplied by Capital Pictures/EAST NEWS

Winston Groom, twórca "Forresta Gumpa", był światowej sławy pisarzem. Zmarł w środę 16 września 2020 roku przeżywszy 77 lat.

Winston Groom nie żyje. Twórca "Forresta Gumpa" zmarł przeżywszy 77 lat. Smutne wieści przekazał portal Tuscaloosa Thread. Pisarz odszedł w środę 16 września 2020 roku w swoim domu w Point Clear w stanie Alabama. Nie podano przyczyny śmierci.

Winston Groom nie żyje - twórca "Forresta Gumpa" 

Winston Groom przyszedł na świat 23 marca 1943 roku w stanie Waszyngton, jednak dorastał w Alabamie. Uczęszczał do szkoły wojskowej, a następnie służył w amerykańskiej armii i był weteranem wojny w Wietnamie. To właśnie wspomnienia z tego okresu wpłynęły na treści jego przyszłych książek.

Groom planował być prawnikiem, jednak podczas studiów zakochał się w literaturze. Pierwszą książkę, o tytule "W lepszych czasach", wydał w 1978 roku. Była to historia trzech żołnierzy służących w Wietnamie, których patriotyzm został wystawiony na ciężką próbę. Winston Groom powrócił do tej tematyki kilka lat później, w swojej najpopularniejszej powieści - "Forrest Gump".

Powieść "Forrest Gump" ukazała się w 1986 roku, jednak tytuł bestsellera zdobyła dopiero 8 lat później, gdy w 1994 roku ukazała się ekranizacja w reżyserii Roberta Zemeckisa. Filmowy "Forrest Gump" z Tomem Hanksem w roli głównej zdobył kilka Oscarów i stał się jednym z najbardziej kultowych dzieł współczesnej kinematografii. Winston Groom napisał również kontynuację przygód tytułowego bohatera - "Gump i spółka"

Wydarzenia przedstawione w najsłynniejszym dziele Winstona Grooma powstały na kanwie jego osobistych przeżyć oraz osób, które spotkał na swojej życiowej drodze.

Zobacz także