Zamknij

Wojciech Smarzowski o pedofilii w Kościele. Zwiastun „Kleru”

Redakcja
07.08.2018 10:33
Wojciech Smarzowski o pedofilii w Kościele. Zwiastun „Kleru”
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Kiedy Wojciech Smarzowski reżyseruje film, możemy być pewni, że nie zabraknie kontrowersji. Tym razem reżyser zdecydował się na przedstawienie ciemnych stron funkcjonowania Kościoła, w tym pedofilii wśród duchownych. W sieci pojawił się zwiastun filmu.

Wojciech Smarzowski to bez wątpienia jeden z najbardziej kontrowersyjnych krajowych reżyserów, znany między innymi z „Domu złego” czy „Wesela”. Jego obrazy dotykają najmroczniejszych aspektów ludzkiego życia i bez oglądania się na polityczną poprawność piętnują zjawiska społeczne. W 2016 roku burzę wywołała jego wersja wydarzeń na Wołyniu. Wszystko wskazuje jednak na to, że najnowsza produkcja wywoła prawdziwy wstrząs. „Kler” ma bowiem poruszać między innymi kwestię pedofilii w Kościele katolickim.

Smarzowski o korupcji i pedofilii w Kościele

Smarzowski według wielu opinii stąpa po niepewnym gruncie, w naszym kraju bowiem pokazywanie religii w negatywnym świetle było do tej pory tematem tabu. Jednak twórcy filmu zapowiadają, że produkcja w żadnym stopniu nie jest skierowana przeciwko osobom wierzącym.

– Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia – mówią w wywiadzie.

W pierwszym zwiastunie możemy zobaczyć jednak sceny, które z pewnością wzbudzą kontrowersje. Według twórców film ma pokazywać Kościół przez pryzmat trzech duchownych, ze wszystkimi blaskami i cieniami jego funkcjonowania. Włączając w to spożywanie alkoholu, chciwość i kontakty seksualne. Zwiastun zapowiada między innymi wątki korupcyjne związane z funkcjonowaniem organów państwowych.

Janusz Gajos po raz pierwszy u Smarzowskiego

Jak zwykle u Smarzowskiego zobaczymy plejadę doskonałych polskich aktorów. W główne role wcielą się: Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik oraz Janusz Gajos. Tego ostatniego zobaczymy w filmie reżysera „Róży” po raz pierwszy. W pozostałych rolach pojawi się obsypywana nagrodami Joanna Kulig, Henryk Talar, Izabela Kuna i wielu innych. Ścieżka dźwiękowa zawiera między innymi nagranie zespołu Kult.

Premiera produkcji zapowiedziana została na 28 września 2018 roku. Pierwsza prezentacja nastąpi na 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

RadioZET.pl/MF