Zamknij

Youn Yuh-jung: kim jest aktorka, która dostała Oscara 2021 za film "Minari"?

26.04.2021 09:39
Youn Yuh-jung: kim jest aktorka, która dostała Oscara 2021 za film "Minari"?
fot. Rex Features/East News

Youn Yuh-jung zdobyła w tym roku Oscara za rolę w filmie "Minari". Co wiemy o aktorce? Kim jest Youn Yuh-jung i w jakich filmach zagrała? Sprawdziliśmy!

Youn Yuh-jung - kim jest aktorka, która dostała Oscara 2021? Zebraliśmy najważniejsze informacje o gwieździe "Minari", w tym przebieg jej kariery i dotychczasowe nagrody.

Youn Yuh-jung - kim jest aktorka, która dostała Oscara 2021 za film "Minari"?

Youn Yuh-jung to koreańska aktorka urodzona w 1947 roku. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze zagrała w wielu znanych południowokoreańskich serialach telewizyjnych i filmach. Oscary 2021 to jej wielka szansa na zaistnienie w Hollywood i produkcjach międzynarodowych. Youn Yuh-jung otrzymała bowiem Oscara za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w filmie "Minari".

Od późnych lat 60. Youn Yuh-jung jest gwiazdą filmową w Korei Południowej. Zdobyła uznanie krytyków za rolę w "Woman of Fire" (1971), która przyniosła jej również kilka nagród. Następnie aktorka postanowiła odpocząć od aktorstwa, do którego powróciła jednak pod koniec lat 80. Oprócz "Woman of Fire", Youn Yuh-jung znana jest przede wszystkim z filmów: "The Housemaid", "The Taste of Money", "The Bacchus Lady" oraz "Canola".

Youn Yuh-jung grała również między innymi w serialach: "Men of the Bath House", Be Strong Geum Soon", "Daughters-in-Law", "My Husband Got a Family" i "Dear My Friends", które cieszą się dużą popularnością w Azji Wschodniej. 

Zobacz także: Oscary 2021 - WYNIKI. Kto wygrał i dostał statuetkę? [LISTA ZWYCIĘZCÓW, LAUREACI]

W "Minari" Lee Isaaca Chunga poznajemy ją jako Soonję - ekscentryczną, lecz pełną pozytywnej energii babcię, która nawiązuje wyjątkową więź ze swym wnukiem. Za tę rolę Youn Yuh-jung została nagrodzona nagrodą BAFTA, a także statuetką Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Jest również pierwszą koreańską aktorką, która otrzymała nominację do Critics' Choice Movie Award, a ostatecznie otrzymała również Oscara 2021 w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa.

RadioZET.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET