Zamknij

Co by było gdyby naziści wygrali II wojnę światową? Powstaje polski film "Zaprawdę, Hitler umarł"

13.09.2021 13:45
Zaprawdę Hitler umarł
fot. Ryszard Żuchowski/materiały prasowe CANAL PLUS

Rozpoczęto zdjęcia do filmu "Zaprawdę, Hitler umarł". Jego akcja toczy się we współczesnym państwie Europa, kilkadziesiąt lat po zwycięstwie nazistów w II wojnie światowej.

"Zaprawdę, Hitler umarł" ukazuje, jak mógłby wyglądać świat, gdyby to naziści wygrali wojnę. Ale dzieło Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego to nie tylko to historia alternatywna. To tak naprawdę film dystopijny silnie zakorzeniony w tym, co naprawdę dzieje się tu i teraz. Reżyserka filmu, Monika Strzępka, zapowiada, że jest to obraz świata wiecznego poczucia winy i miękkiego autorytaryzmu. Dotyka tematów postpamięci i ideologicznych korzeni współczesnych nacjonalizmów. 

Zobacz także

"Zaprawdę, Hitler umarł" - O czym jest film?

Opustoszały świat na skraju zagłady i tylko jedno państwo - Europa. Po tym jak naziści po wygranej wojnie zjednoczyli podbite kraje, pokolenie dzieci faszystowskich oprawców potępiło zbrodniczą ideologię i wzięło na siebie winy zwycięzców. Od tego momentu pamięć o ofiarach wojny spaja społeczeństwo Zachodu. "Na pamiątkę tamtej męki" ludność dokonuje rytualnych aktów samoudręczenia, kompulsywnie się umartwia, pokutuje i grzęźnie w coraz bardziej ekscentrycznych, ekspiacyjnych ceremoniach. Paweł Demirski tak puentuje opis swojego nowego dzieła:

To film o dwóch ulubionych namiętnościach Europejczyków – Europie i historii. To także opowieść o tym, że powiedzenie „historia jest nauczycielką życia” brzmi jak ironiczny żart rzucony w fabryce drutu kolczastego.

Paweł Demirski, scenarzysta

Alternatywna historia Europy ma zostać przedstawiona oczami tajemniczego dziecka, które trafia do tej odmiennej rzeczywistości. 

Twórcy filmu "Zaprawdę, Hitler umarł"

Twórcami filmu "Zaprawdę, Hitler umarł" są Monika Strzępka i Paweł Demirski - ceniony i rozpoznawalny duet, który od lat realizuje głośne, nagradzane spektakle teatralne o silnym wydźwięku społecznym, historycznym i politycznym. Reżyserka i scenarzysta rozkładają na czynniki pierwsze narodowe mity, zapuszczają się w szczeliny wspólnotowej tożsamości, drążą w polskiej oraz europejskiej duszy, nieustannie budząc kontrowersje, oburzając i zachwycając. W 2011 roku za "odwagę mówienia więcej i ostrzej niż chcielibyśmy usłyszeć" odebrali prestiżowy Paszport Polityki. W 2016 roku zrealizowali swój pierwszy wspólny projekt filmowy – ośmioodcinkowy serial "Artyści", będący satyrą na środowisko polskiego teatru. "Zaprawdę, Hitler umarł" to ich pierwszy pełnometrażowy film fabularny.

Film powstaje w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Za jego produkcję odpowiadają Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem filmu jest CANAL+ Polska. Autorem zdjęć jest Michał Sosna, scenografką Aniela Dybowska, a kostiumografem - Arkadiusz Ślesiński. Kierownictwem produkcji zajmuje się Daria Maślona. Data premiery filmu "Zaprawdę, Hitler umarł" nie została jeszcze ogłoszona.

RadioZET.pl/CANAL+