Zamknij

„Zimna Wojna” kandydatem do Oscara? Amerykańscy krytycy zachwyceni

Redakcja
04.09.2018 11:00
„Zimna Wojna” kandydatem do Oscara? Amerykańscy krytycy zachwyceni
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

„Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego została zaprezentowana widzom z USA. Krytycy nie kryją swojego zachwytu i wróżą produkcji duży sukces w walce o statuetki Oscarów. Czy polski film ma szansę na tytuł Najlepszego Filmu?

„Zimna Wojna” to bez wątpienia jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat. Paweł Pawlikowski, po sukcesie „Idy”, kontynuuje swoją doskonałą reżyserską passę. Film został między innymi nagrodzony na festiwalu w Cannes. Wiele wskazuje na to, że kolejne dzieło Pawlikowskiego może nie tylko dorównać poprzednikowi, ale osiągnąć jeszcze większy sukces. Potwierdziły to reakcje amerykańskiego środowiska filmowego po pierwszych pokazach „Zimnej Wojny” na Festiwalu Filmowym Telluride w Kolorado.

„Zimna Wojna” murowanym kandydatem do Oscara?

Serwis HollywoodReporter.com, uznawany w Stanach Zjednoczonych za opiniotwórczy, wypowiada się o filmie Pawlikowskiego w samych superlatywach. Jeden z krytyków serwisu, Scott Feinberg, nie ma wątpliwości, że polska produkcja ma ogromne szanse na statuetkę. I to nie tylko w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego, w której sukces odniosła w 2015 roku „Ida”. Mówi się także o realnych szansach walki o statuetkę w kategorii Najlepszego Filmu w ogóle. Jak twierdzi Feinberg:

–Wielu widzów, w tym niektórzy członkowie Akademii, opierają się filmom z napisami, dlatego produkcje nieanglojęzyczne mają zawsze pod górkę w głównej kategorii. Jednak sądzę, że ogromny poklask krytyków i niosąca się opinia (na tym festiwalu wszyscy rozmawiają o tym filmie), a także ostatnie demograficzne zmiany w Akademii, mogą pomóc przeskoczyć  „Zimnej wojnie”  tę przeszkodę, tak jak udało się to „Miłości” sześć lat temu, a także kilku dziełom wcześniej.

Joanna Kulig nową gwiazdą Hollywood?

Doskonałe wrażenie na krytykach zrobiły aktorskie kreacje Joanny Kulig i Tomasza Kota. Na łamach HollywoodReporter.com Scott Feinberg w szczególności zachwycał się Joanną.

– W sprawiedliwym świecie Kulig, polska gwiazda, której talent, piękno i magnetyzm przypominają mi Jennifer Lawrence, byłaby nie tylko poważną kandydatką do nagrody dla najlepszej aktorki, ale szybko stałaby się również pożądaną aktorką w Hollywood.

Miejmy nadzieję, że opinię serwisu podzielą członkowie Akademii i będziemy mogli cieszyć się kolejnym spektakularnym sukcesem polskiej produkcji filmowej.

RadioZET.pl/MF