Zamknij

Złote Globy bojkotowane przez gwiazdy Hollywood. Tom Cruise oddał wszystkie swoje nagrody

11.05.2021 08:33
Złote Globy 1990 - Michelle Pfeiffer i Tom Cruise
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Brak różnorodności etnicznej w szeregach Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej sprawił, że Złote Globy stały się obiektem krytyki. Tom Cruise postanowił dołączyć do szeregu gwiazd i oddać swoje statuetki.

Początek maja 2021 zapisze się w historii Hollywood jako moment, w którym postanowiono wytknąć Hollywoodzkiemu Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej brak różnorodności etnicznej w jego szeregach. Z tego powodu gwiazdy Hollywood postanowiły zbojkotować Złote Globy. Ostatnio do aktorów zgorszonych sytuacją panującą w HFPA dołączył Tom Cruise, który oddał swoje trzy nagrody.

Złote Globy - Tom Cruise oddał swoje statuetki

Jak podaje Deadline, siedmiokrotnie nominowany do Złotych Globów Tom Cruise postanowił zwrócić trzy wygrane statuetki, które zdobył za filmy "Jerry Maguire", "Urodzony 4 lipca" i "Magnolia". Tym gestem dołączył do takich gwiazd jak Scarlett Johansson czy Mark Ruffalo. Wśród bojkotujących Złote Globy znalazły się również takie marki jak Netflix, Amazon oraz stacja NBC, która zapowiedziała, że nie będzie relacjonować wręczenia nagród w 2022 roku.

Zdaniem gwiazd, HFPA potrzebuje natychmiastowych reform. Aktorzy i aktorki uważają, że brak różnorodności etnicznej wśród członków organizacji jest nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach. Poza tym Johnasson wyznała też, że często spotykała się z seksizmem ze strony członków HFPA. Artystka zwróciła uwagę na to, że przez lata członkiem organizacji był Harvey Weinstein - okryty hańbą producent filmowy, który został skazany za gwałty, między innymi na aktorkach.

Złote Globy - dlaczego są krytykowane?

Fala oburzenia pojawiła się wraz z artykułem "Los Angeles Times", w którym pokazano wszelkie nieprawidłowości dotyczące HFPA. Reżyser Spike Lee jest oburzony tym, że wśród członków organizacji, która przyznaje Złote Globy, nie ma ani jednej osoby czarnoskórej, co jest sprzeczne z obecnie panującymi standardami równościowymi. Tuż po krytyce ze strony gwiazd Hollywood i mediów, członkowie HFPA zapowiedzieli szereg zmian, które mają poprawić funkcjonowanie instytucji. Zakomunikowano, że w przyszłości zatrudnieni zostaną pracownicy o kolorze skóry innym niż biały, a także wprowadzony zostanie zakaz przyjmowania upominków od sponsorów. Tego typu prezenty wielokrotnie prowadziły do oskarżeń o korupcję. Do tej pory Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej nie wydało jednak oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/Deadline