Zamknij

Zmiana czasu na zimowy w 2018 roku. Kiedy przestawiamy zegarki?

Redakcja
14.10.2018 11:55
Zmiana czasu na zimowy w 2018 roku. Kiedy przestawiamy zegarki?
fot. Instagram:@zegar_pzemysl

Na świecie pojawia się coraz więcej głosów twierdzących, że zmiana czasu to przeżytek i należy znieść obowiązek przestawiania zegarków. Nie zmienia to faktu, że w 2018 roku Polacy będą zmieniać czas na zimowy. I to już niedługo. 

Choć Polacy przyzwyczaili się do okresowych zmian czasu, wciąż przez wiele osób uznawane są one za absurdalne i niepotrzebne. Podczas ostatnich prac Komisji Europejskiej dotyczących tego zagadnienia, przeprowadzono badanie opinii publicznej. Wynika z niego, że zdecydowana część Europejczyków chciałaby, aby zmiana czasu została zniesiona. Eksperci często podkreślają negatywny wpływ przestawiania zegarków dwa razy do roku na samopoczucie. Zmiana godzin snu ma generować zmęczenie i rozdrażnienie obywateli. Póki co nie podjęto jeszcze kroków prawnych i w 2018 roku Polacy muszą pamiętać o zmianie czasu.

Zegar
fot. Instagram:@objects_gallery_ltd

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Czas zimowy oznacza dla nas godzinę snu więcej. Zegarki przestawiamy z godziny 3.00 na 2.00. Na szczęście zdecydowana część sprzętu elektronicznego, takiego jak smartfony, komputery czy kuchenki, przestawiają czas automatycznie. Jednak posiadacze analogowych zegarków muszą pamiętać o przestawieniu zegarów. 

W tym roku zmiana czasu na zimowy przypada w niedzielę 28 października. Zmiana będzie obowiązywać do końca marca. Do czasu letniego powrócimy 31 marca. Wtedy też będziemy musieli pogodzić się z godziną snu mniej. Być może jednak już niedługo zmiany czasu zostaną zniesione i nie będziemy musieli zmieniać swojego trybu dnia i nocy.

RadioZET.pl/MF