Zamknij

Zwiastun „Kleru” usunięty z YouTube. Cenzura w sieci?

Redakcja
08.08.2018 10:31
Zwiastun „Kleru” usunięty z YouTube. Cenzura w sieci?
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Zwiastun „Kleru”, nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego, wzbudził ogromne zainteresowanie internautów. Mimo to został usunięty z YouTube. Internauci zastanawiają się, czy i w jakiej formie film zostanie ponownie umieszczony na portalu.

Opublikowany w sieci w poniedziałek zwiastun nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego z miejsca został prawdziwym hitem YouTube. Zapowiedź nowej produkcji kontrowersyjnego reżysera została udostępniona przez dystrybutora filmu, Kino Świat. W sieci z miejsca wywołała ogromną burzę. Internauci podzielili się na zwolenników mocnego podejścia Smarzowskiego do trudnego tematu funkcjonowania Kościoła oraz grono osób widzących w obrazie jedynie tanią, niesmaczną sensację. Niezależnie jednak od opinii widzów film zyskał ogromny rozgłos jeszcze przed premierą. W kilkanaście godzin zwiastun obejrzało około 200 tysięcy osób. Tym większe zdziwienie wywołał fakt, że dzień po publikacji został on usunięty z YouTube.

Internauci mówią o cenzurze „Kleru”

W sieci rozgorzała dyskusja na temat przyczyn usunięcia filmu. Wiele osób łączy sytuację z mocnym przekazem zawartym w obrazie i mówi o cenzurze w sieci. Według portalu Wirtualne Media przedstawiciele Kina Świat uspokajają, że „zwiastun przechodzi drobne zmiany i w odświeżonej wersji pojawi się na YouTubie w środę”, czyli jeszcze dziś. Nie wiadomo jednak, o jakie konkretnie zmiany chodzi. Internauci prorokują, że na kanale pojawi się „grzeczniejsza” wersja zapowiedzi.

Przypomnijmy, że nowy film reżysera „Wesela” ma przedstawiać wewnętrzne życie Kościoła w Polsce przez pryzmat życia trzech duchownych. Reżyser nie omija trudnych tematów, takich jak pedofilia wśród księży, defraudacja pieniędzy czy wywieranie wpływów politycznych. W rolach głównych zobaczymy Janusza Gajosa, Roberta Więckiewicza i Arkadiusza Jakubika. Ten ostatni wystąpił już w etiudzie Smarzowskiego podejmującej podobne tematy. Chodzi o „Księdza” przygotowanego dla platformy Showmax w marcu 2017 roku.

Premiera „Kleru” została zapowiedziana na 28 września 2018 roku.

RadioZET.pl/MF