Zamknij

Zygmunt Malanowicz nie żyje. Grał w filmie "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego

06.04.2021 07:21
Zygmunt Malanowicz
fot. PIOTR ZAJAC/REPORTER

Nie żyje Zygmunt Malanowicz - polski aktor, który zasłynął rolą Chłopaka w "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego. Występował w wielu filmach i serialach. Miał 83 lata.

Zmarł Zygmunt Malanowicz. Aktor odszedł 4 kwietnia 2021 roku w wieku 83 lat. Jego najsłynniejszą rolą był udział w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". Występował u wielu polskich reżyserów, między innymi u Andrzeja Wajdy i Jacka Borcucha.

Nie żyje Zygmunt Malanowicz

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, o śmierci Malanowicza powiadomił Nowy Teatr na swojej stronie internetowej.

4 kwietnia 2021 odszedł od nas Zygmunt Malanowicz. Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki, jaką pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię, dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś.

Według notki na stronie teatru Malanowicz przygotowywał się do roli w nowym spektaklu. Niestety nie doczekał premiery. Nie podano przyczyny śmierci aktora.

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 roku w Korkożyskach nieopodal Wilna. Skończył aktorstwo na PWSTiF w Łodzi. Po studiach pracował w rozmaitych polskich teatrach, między innymi w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Polskim w Poznaniu, Ludowym w Krakowie, Powszechnym w Łodzi, Żeromskiego w Kielcach i warszawskimi Dramatycznym, Rozmaitości i Studio. Grał w wielu spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego: "Dybuku", "Krumie", "Aniołach w Ameryce", "(A)pollonii", "Końcu", "Opowieściach afrykańskich", "Kabarecie warszawskim" i "Francuzach". Był ulubionym aktorem twórcy teatralnego.

Malanowicz występował również w filmach i serialach. Wcielając się w jedną z głównych ról w "Nożu w wodzie" zyskał rozgłos. Grał jednak nie tylko u Polańskiego. W filmografii Malanowicza można znaleźć również udział w "Krajobrazie po bitwie" i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy. Występował też w "Hubalu" i "Jarosławie Dąbrowskim" Bohdana Poręby oraz "Tulipanach" i "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Malanowicza kojarzyć mogą również fani kultowych polskich seriali. Aktor zagrał między innymi w  "Stawce większej niż życie", "Drodze" i "Domu". Był również reżyserem. Stworzył takie filmy jak "Szlachetna krew", "Pluton-239" i "Bez dowodu".

RadioZET.pl/PAP
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET