10 najdziwniejszych przepisów drogowych na świecie

29.06.2017 10:10

FoxNews przygotował listę 10 najdziwniejszych przepisów drogowych na świecie.

10 najdziwniejszych przepisów drogowych na świecie fot. materiały prasowe

Zestawienie otwiera przepis prosto z Alabamy. Właśnie tam jeden z urzędników doszedł do wniosku, że należy stworzyć zapis zabraniający ludziom zakładania opaski na oczy podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na wypadek, gdyby ktoś uznał za dozwolone pogorszenie widoczności kierowcy.

W Tajlandii z kolei nie można prowadzić auta topless. Dlatego niezależnie od temperatury, nie należy tego robić – w innym przypadku możemy się spodziewać mandatu karnego.

Nissan niegdyś przygotował kampanię o nazwie #KnockKnockCats, apelując o sprawdzanie aut przed ruszeniem, w myśl zasady, że poświęcona minuta może uratować życie ukrywającego się w pojeździe kota. Dania poszła o krok dalej i stworzyła przepis nakazujący kierowcy sprawdzanie przed ruszeniem czy pod samochodem nie ukrywają się dzieci. Żeby uniknąć surowej kary, należy to sprawdzić, zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce lub uruchomimy silnik przyciskiem.

Jeśli lubicie jeździć brudnym samochodem, cieszcie się, że nie mieszkacie w Rosji. Moskiewscy policjanci mają podstawy prawne, by karać kierowców jeśli tylko uznają, że ich auta są zbyt brudne. Ocena stanu rzeczy zależy tylko i wyłącznie od oficerów.

W Manili, stolicy Filipin, nie można jeździć w poniedziałki samochodami, których numery rejestracyjne kończą się na 1 lub 2. Analogiczne, w kolejne dni tygodnia zabronione jest poruszanie się autami o innych numerach. To odpowiedź władz na problemy związane z nadmiernym ruchem.

W Denver, Colorado, według prawa stanowego nie można jeździć samochodami o czarnym lakierze nadwozia w niedziele. Stary i dziwny przepis wciąż obowiązuje, jednak zważywszy na brak jego egzekwowania, uznawany jest za martwy.

Jeśli wybierasz się na niemieckie autostrady, nie zapomnij zatankować auta do pełna. Tym sposobem zmniejszysz ryzyko zatrzymania się na autobahnie w razie wyczerpania rezerwy, za co grozi mandat karny.

W San Francisco nie można czyścić lub wycierać samochodu używaną bielizną. Warto jednak zaznaczyć, że przepis dotyczy tylko pracowników – prywatne osoby mogą robić cokolwiek zechcą w tej kwestii.

W Luksemburgu każdy pojazd musi być wyposażony w wycieraczki przy przedniej szybie, nawet jeśli nie ma przedniej szyby, jak w przypadku niektórych klasycznych aut.

W krajach Skandynawskich i nie tylko (jak dobrze wiemy na własnym przykładzie) na zmotoryzowanych nałożono obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez cały rok, niezależnie od godziny i warunków pogodowych, co ma poprawiać bezpieczeństwo.

RadioZET/MS

Oceń