20 nowych elektrycznych autobusów wyjedzie na ulice Krakowa

10.08.2017 13:56

9 sierpnia 2017 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie zaprezentowało 20 autobusów elektrycznych marki Solaris. 17 z nich to bezemisyjne modele Urbino w wersji 12-metrowej, a 3 pozostałe – autobusy przegubowe nowej generacji.

20 nowych elektrycznych autobusów wyjedzie na ulice Krakowa fot. kadr z wideo

Solaris Urbino 12 electric zdobył tytuł najlepszego autobusu miejskiego roku 2017 w konkursie „Bus of the Year” (organizowanym od 1989 roku na najlepszy autobus miejski przez ACE – Association of Commercial Vehicles Editors, Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych).

Wszystkie elektryczne autobusy zamówione przez MPK S.A. są niskopodłogowe. Na ich wyposażeniu znajdziemy klimatyzację, automat biletowy, monitoring, wraz z nowoczesnym systemem dynamicznej informacji pasażerskiej. Baterie pojazdów mogą być ładowane na jeden z dwóch sposobów – poprzez zamontowany na dachu pantograf lub złącze typu plug-in. O ich zaletach wspomniał Zbigniew Palenica, wiceprezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.:

"

Autobusy elektryczne są przede wszystkim całkowicie bezemisyjne i niezwykle ciche, co dla takiego miasta jak Kraków ma kluczowe znaczenie. Mimo że technologia autobusów bateryjnych wciąż jest droższa od tradycyjnych napędów i wymaga nakładów na infrastrukturę ładowania, to jest to inwestycja, która znacząco obniża poziom emisji i stwarza warunki dla poprawy komfortu życia w mieście. "

Nowe Solaris Urbino 12 electric dla krakowskiego MPK są wyposażone w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie typu Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. Z kolei przegubowe Urbino 18 electric napędzane są silnikiem trakcyjnym o mocy 240 kW, a energia elektryczna do jego napędzania gromadzona jest w bateriach typu Solaris High Energy o pojemności 200 kWh.

Co ciekawe, Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym uruchomiono linię obsługiwaną wyłącznie przez autobusy elektryczne. Dokładnie 29 kwietnia 2014 roku, na linii nr 154 z Dworca Głównego Zachód do Prądnika Białego, pasażerowie mogli po raz pierwszy udać się w podróż miejskim autobusem elektrycznym. Dzięki najnowszej dostawie 20 autobusów elektrycznych, bezemisyjne Solarisy będą kursować już nie tylko na linii nr 154, ale także na liniach nr 304, 124 oraz 169.  

RadioZET/MS

Oceń