Zamknij

25. rocznica śmierci Mariana Bublewicza

Redakcja
20.02.2018 16:11
Marian Bublewicz w Olsztynie w 1990 roku
fot. PIOTR PLACZKOWSKI REPORTER

We wtorek przypadła 25. rocznica śmierci polskiego kierowcy rajdowego Mariana Bublewicza. Rajdowiec jadąc na odcinku specjalnym Rajdu Dolnośląskiego, wypadł z trasy i z impetem uderzył w drzewo. Zmarł w szpitalu.

Marian Bublewicz sześciokrotnie zostawał rajdowym mistrzem Polski. W 1992 roku został wicemistrzem Europy. Biorąc pod uwagę wszystkie starty, Bublewicz zdobył 20 mistrzowskich tytułów w różnych klasach. Jako pierwszy w kraju założył pierwszy profesjonalny zespół rajdowy Marlboro Rally Team Poland. Największe osiągnięcia rajdowiec odnosił wspólnie ze swoimi pilotami: Ryszardem Żyszkowskim i Grzegorzem Gacem.

20 lutego 1993 roku wziął udział w Zimowym Rajdzie Dolnośląskim. Wówczas mistrz z Olsztyna wystartował za kierownicą Forda Sierry Cosworth 4x4 razem z Żyszkowskim. Prowadził po czterech odcinkach specjalnych. Na piątym odcinku doszło do wypadku.

Bublewicz wypadł z trasy i lewą stroną samochodu uderzył w drzewo. Pilot wyszedł z pojazdu o własnych siłach, ale kierowca był uwięziony. Pomimo wypadku rajdowiec przez cały czas był przytomny. Pomoc nadeszła jednak bardzo późno, przez co szanse zawodnika na przeżycie znacząco zmalały. Z powodu rozległych obrażeń wewnętrznych Bublewicz zmarł.

Pierwsze kroki w sporcie motorowym kierowca stawiał w motocrossie. Z powodu odniesionego wypadku postanowił zamienić jednoślad i przesiąść się do fiata 125p. W tygodniu pojazd służył mu za taksówkę, którą zarabiał na życie, a w weekendy szlifował swoje umiejętności na trasie rajdowej, co pozwoliło mu na zdobycie swojego pierwszego tytułu mistrza Polski.

Bublewicz miał ogromne ambicje, dlatego chcąc się rozwijać, założył zespół Marlboro Rally Team Poland, z którym w 1992 roku sięgnął po wicemistrzostwo Starego Kontynentu.

W 1993 roku Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) umieściła go na liście A — 31 najlepszych kierowców rajdowych świata. W 2000 roku czytelnicy gazety „Auto Motor i Sport” wybrali go najlepszym polskim kierowcą rajdowym XX wieku.

Od 2007 w Wieliczce odbywa się Rajd Memoriał im. Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza.

RadioZET.pl/rajdy24.pl/MW