30% kierowców boi się równoległego parkowania

21.04.2017 13:55

Z najnowszych badań wynika, że jeden z trzech kierowców w Wielkiej Brytanii jest w stanie pokonać znaczny dystans tylko po to, by uniknąć niektórych manewrów. Paraliżuje ich strach związany ze spowodowaniem potencjalnych uszkodzeń.

30% kierowców boi się równoległego parkowania fot. materiały prasowe

Najwięcej, bo aż 30% kierowców, unika parkowania równoległego, gdy jest to możliwe. Lęk jest tym większy, im bardziej ruchliwa jest droga, przy której znajduje się miejsce parkingowe. Drugim w kolejności najbardziej nielubianych manewrów było parkowanie tyłem (15%), a trzecim – sytuacja wymagająca nagłego zatrzymania się (11%).

Aż 75% zmotoryzowanych londyńczyków podczas wywiadu przeprowadzonego przez ICM dla Kwik Fit przyznało, że miało obawy w trakcie egzaminu na prawo jazdy, które wynikały ze strachu związanego z parkowaniem równoległym. Najgorsze jednak jest to, że lęki w przypadku większości osób nie znikają nawet parę lat po otrzymaniu prawa jazdy.

Tylko 4% z 2009 dorosłych ankietowanych żywi obawy przed zawracaniem na trzy razy. Znacznie więcej, bo 8%, boi się ruszania na wzniesieniu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zmagania parkingowe z reguły stanowią jedynie zagrożenie dla karoserii pojazdów, a nie dla ludzi. Bardzo rzadko dochodzi do poważniejszych incydentów.

Zresztą, wyniki badań pokazują, że egzaminy na prawo jazdy nie tylko w Polsce, ale w większości krajów na świecie, nie wymagają od kierowców umiejętności prowadzenia panowania nad samochodem, tylko znajomości i stosowania się do przepisów ruchu drogowego. I to też widać na drogach – mało kto potrafi poradzić sobie w stresujących i niebezpiecznych sytuacjach…

RadioZET/MS

Zagłosuj

Czego najbardziej obawiacie się za kierownicą?

Oceń