53-latek siedział na jezdni po zmroku. Został śmiertelnie potrącony

02.10.2017 12:49

Funkcjonariusze z Łukowa wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło w sobotę, 30 września 2017 roku w miejscowości Ciechomin. Na prostym odcinku drogi powiatowej, 21-latek kierujący Fiatem Ducato potrącił 53-latka siedzącego na jezdni.

53-latek siedział na jezdni po zmroku. Został śmiertelnie potrącony fot. policja.pl

Mężczyzna w wyniku uderzenia zmarł na miejscu zdarzenia. Informacje o tym wypadku, do którego doszło na nieoświetlonej drodze bez chodników, policjanci otrzymali o godzinie 19:40. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 53-latek siedział na jezdni i nie posiadał żadnych elementów odblaskowych, przez co był niemal w ogóle niewidoczny po zmroku.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni stosować się do przepisów. W świetle polskiego prawa, od 31 sierpnia 2014 roku, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, powinien używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Nawet jeden mały element odblaskowy zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-200 metrów, dzięki czemu kierujący mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie. Funkcjonariusze zachęcają, by korzystać z elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym.

RadioZET/MS

Wiesz skąd pochodzą tablice rejestracyjne? Sprawdź się w quizie:

Oceń