Zamknij

7 lat więzienia dla dyrektora VW za aferę Dieselgate

Redakcja
07.12.2017 11:10
7 lat więzienia dla dyrektora VW za aferę Dieselgate
fot. materiały prasowe

Kluczowy dyrektor VW – Oliver Schmidt – na początku 2017 roku został aresztowany w związku z aferą Dieselgate. Teraz zapadł wyrok w jego sprawie. Został skazany na 7 lat więzienia. W dodatku musi zapłacić 400 000 dolarów grzywny.

Oliver Schmidt był szefem działu ds. środowiska i inżynierii. Stacjonował w biurze Michigan w USA. Jak orzekł wymiar sprawiedliwości, odegrał on kluczową rolę w zatajaniu zakrojonego na masową skalę oszustwa, na którym ucierpieli amerykańscy konsumenci. Były dyrektor VW wyraził skruchę – wspomniał o tym, jak bardzo żałuje, że zgodził się na realizowanie postawionych przed nim celów.

Był on odpowiedzialny za pełnienie obowiązujących norm emisji spalin dla wszystkich modeli grupy Volkswagena sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Po przeanalizowaniu licznych materiałów dowodowych, FBI aresztowało mężczyznę w piątek, 6 stycznia, za oszustwa jakich się dopuścił. Zdaniem służb, to właśnie on dbał o to, by urzędnicy nie dowiedzieli się o stosowaniu nielegalnych urządzeń.

Dyrektor Volkswagena próbował przekonywać funkcjonariuszy publicznych, że nadmierna emisja spalin w modelach Volkswagena napędzanych silnikami wysokoprężnymi była spowodowana kłopotami technicznymi. Miało to miejsce w 2014 roku, tuż po tym jak osoby odpowiedzialne za badania w West Virginia University zasygnalizowały problem.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Jesteś oburzony aferą Dieselgate?

Liczba głosów: