7 mln aut bez ważnych badań technicznych?

05.04.2017 11:45

Po polskich drogach poruszają się setki tysięcy pojazdów, które nie powinny zostać dopuszczone do ruchu ze względu na ich zły stan techniczny – poinformował NIK.

7 mln aut bez ważnych badań technicznych? fot. kadr z wideo

Najwyższa Izba Kontroli nie ukrywa, że skala problemu może być ogromna, o czym świadczy chociażby ta wzmianka:

"

Obecnie okresowym rocznym badaniom technicznym podlega ok. 15 mln  pojazdów. Badania techniczne prowadzi ok. 4.7 tys. stacji kontroli pojazdów, a uprawnienia diagnosty posiada ok. 10 tys. osób. Uwzględniając błędy w CEP, ważnych badań technicznych nie ma w Polsce ponad 7 mln pojazdów. "

Nie ma wątpliwości co do tego, że im sprawniejszymi autami się poruszamy, tym bezpieczniej jest na drogach. Jednak same dane przedstawione przez NIK mogą być mocno zakłamane. Wystarczy wziąć pod uwagę to, jak wiele z tych pojazdów mogło już wcześniej mogło trafić na złomowiska. Nie zmienia to faktu, że skala problemu wciąż jest ogromna. Sporo w zakresie wykrywalności robią policjanci.

Mundurowi w 2015 roku w wyniku przeprowadzanych kontroli na drodze, obejmujących tylko nieznaczny odsetek pojazdów uczestniczących każdego dnia w ruchu drogowym, zatrzymali ponad 425 tys. dowodów rejestracyjnych pojazdów, które zagrażały bezpieczeństwu, porządkowi na drodze i środowisku naturalnemu. Prawie 152 tys. spośród tych pojazdów nie posiadało ważnych badań technicznych.

Przy okazji raportu, NIK wskazuje, że częściową winę za taki stan rzeczy ponoszą starostwa, nieprzeprowadzające obowiązkowych, corocznych kontroli stacji kontroli pojazdów lub dokonujących ich po terminie.

RadioZET/NIK/MS

Zagłosuj

Wasze auto ma ważne badanie techniczne?

Oceń