9 groźnych nawyków polskich kierowców

18.05.2017 13:53

Listę groźnych nawyków polskich kierowców sporządził Feu Vert.

9 groźnych nawyków polskich kierowców fot. materiały prasowe

Zestawienie otwiera używanie telefonu podczas jazdy. Za to przewinienie grozi 200 zł i 5 punktów karnych. Zdaniem Instytutu Transportu Samochodowego, mimo coraz większej liczby wystawionych mandatów, aż 20-30% wypadków spowodowanych jest właśnie przez rozproszenie uwagi.

Na drugim miejscu znalazło się wyprzedzanie „na trzeciego”, co zostało przez Feu Vert zdefiniowane jako wyprzedzania auta pomimo nadjeżdżającego pojazdu z naprzeciwka, przez co pozostali uczestnicy ruchu drogowego są zmuszeni do zjeżdżania lub gwałtownego hamowania. Co więcej, z raportu TNS wynika, że właśnie to zachowanie denerwuje aż 45% respondentów.

Gdyby przyznawano medale, brązowy powędrowałby do niezabezpieczanie bagażu. Wyobraźnię pobudza informacja o tym, że podczas nagłego hamowania z prędkości 60 km/h butelka z napojem może zadać cios o sile 60-kilogramowego przedmiotu.

Tuż za podium uplasowało się nadużywanie świateł przeciwmgłowych, które powinny być używane wyłącznie w warunkach zmniejszonej do 50 metrów widoczności spowodowanej opadami lub mgłą. Za niestosowanie się do przepisów grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych.

Nieupewnianie się o możliwości zmiany pasa to kolejny z groźnych nawyków polskich kierowców, obok nadużywania klaksonu, niezapinania pasów, blokowania lewego pasa ruchu, czy jazdy na światłach dziennych w czasie deszczu, mgły i po zmroku. Pełna lista prezentuje się następująco:

  1. Używanie telefonu podczas jazdy
  2. Wyprzedzanie „na trzeciego”
  3. Niezabezpieczanie bagażu
  4. Nadużywanie świateł przeciwmgłowych
  5. Nieupewnianie się o możliwości zmiany pasa
  6. Nadużywanie klaksonu
  7. Niezapinanie pasów
  8. Blokowanie lewego pasa
  9. Jazda na światłach dziennych w czasie deszczu, mgły i po zmroku

Warto pamiętać, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego nie tyle ma pomóc w uniknięciu nałożenia mandatu karnego przez odpowiednie służby, ale przede wszystkim ma poprawiać bezpieczeństwo na drogach, minimalizując liczbę wypadków. Dlatego należy wziąć sobie do serca stosowanie się do regulacji.

RadioZET/Feu Vert/MS

Oceń