Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Akcja Volkswagena nie przynosi rezultatów. Normy zanieczyszczenia wciąż zawyżone

13.03.2018 11:39
xxx zet

Australijskie laboratorium ujawniło wyniki badań po aferze Volkswagena. Rezultaty wciąż są dalekie od ideału, ponieważ zużycie paliwa jest wyższe o 26%, a emisja tlenków azotu o 4 razy przewyższa dopuszczalne normy.

silnik Volkswagena TDI fot. materiały prasowe

Badania przeprowadziło Australijskie Stowarzyszenie Motoryzacyjne wspólnie z Paryską Federacją Internationale del’Automobile. Testy odbyły się poza laboratorium w rzeczywistych warunkach – na ulicach Melbourne – tak, aby ukazać rzeczywiste parametry. W chwili obecnej uzyskane wyniki są szczegółowo analizowane przez: instytucje rządowe, organy ścigania czy prawników.

- Wyniki badań z Australii potwierdzają to, co od samego początku mówiliśmy w sprawie afery Volkswagena. Akcja serwisowa nie likwiduje problemu braku zgodności samochodu z normami – mówił Konrad Kacprzak, wiceprezes Stowarzyszenia StopVW. - Dlatego uważam, że powinno się przeprowadzić szeroko zakrojoną weryfikację deklaracji producenta w testach laboratoryjnych.

Volkswagen uważa, że jego pojazdy spełniają wszystkie europejskie i australijskie normy emisji i nie zgadza się z rezultatami przedstawionymi przez Australijczyków. Koncern motoryzacyjny opiera się na badaniach niemieckiego Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego (KBA), który zaakceptował aktualizację oprogramowania marki.

RadioZET.pl/MW

Oceń