Akcja serwisowa Toyoty: Modele Prius i C-HR zagrożone pożarem

07.09.2018 17:03

Koncern motoryzacyjny Toyota planuje wezwać do serwisów ponad 1 mln samochodów na całym świecie. Chodzi o problemy z wiązkami kabli elektrycznych w silnikach i powodowanym przez nie ryzykiem pożarów – podała w środę agencja Reutera. Chodzi o modele C-HR i Prius.

Toyota logo fot. Toyota Polska Facebook

Firma tłumaczy, że kable rozdzielacza podłączone do jednostki kontrolnej napędu hybrydowego mogą stykać się z osłoną. Jeśli dojdzie do zakurzenia któregoś z tych elementów, wibracje silnika mogą prowadzić do ścierania się warstwy izolacyjnej kabli. W takiej sytuacji powstanie możliwość zwarcia, nadmiernego wzrostu temperatury, a w konsekwencji pożaru – podaje producent.

Akcja dotyczy samochodów wyprodukowanych w Japonii między czerwcem 2015 roku a majem 2018 roku. Wśród nich są modele CH-R i Prius z hybrydami typu plug-in, które sprzedawano w Europie, Japonii, Australii i na innych rynkach.

Jak poinformował dyrektor komunikacji PR Toyoty w Polsce Robert Mularczyk, „obecna akcja ma dla Europy charakter czysto prewencyjny”. Według jego informacji firma nie odnotowała na tym rynku tego typu awarii.

Akcja serwisowa Toyoty: W Europie kampania obejmie ponad 200 tysięcy samochodów

– W Europie obejmiemy nią 219 tys. aut. Dla Polski oznacza to zaproszenie 7942 użytkowników modeli Prius i C-HR do naszych stacji serwisowych. Będziemy tego dokonywać sukcesywnie w kolejnych tygodniach i miesiącach zgodnie z harmonogramem przyjętym do tego typu działań prewencyjnych – tłumaczył Mularczyk.

Około połowy przywoływanych samochodów to egzemplarze z rynku japońskiego – podał rzecznik Toyoty Jean-Yves Jault. W USA sprawa dotyczy 192 tys. Priusów.

Jault poinformował, że do tej pory odnotowano jeden przypadek zwarcia, który miał miejsce w Japonii. W jego wyniku samochód zaczął dymić.

To jedna z największych akcji przywoławczych w historii Toyoty. W 2016 roku firma wezwała do serwisów ok. 2,8 mln samochodów, w tym Priusów, w związku z nieszczelnością baków paliwowych.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń