Alfa Romeo Stelvio QV najszybszym SUV-em na świecie

29.09.2017 10:55

Włoski producent samochodów pobił rekord świata ustanawiając najszybsze okrążenie na Nurburgringu Nordschleife wśród seryjnie produkowanych SUV-ów. Dokonano tego przy wykorzystaniu Alfy Romeo Stelvio Quadrifoglio.

Alfa Romeo Stelvio QV najszybszym SUV-em na świecie fot. kadr z wideo

Walka w tym segmencie jest zacięta. Ustanowiony przez Range Rovera Sport SVR rekord wynoszący 8 minut i 14 sekund pobiło o 15 sekund Porsche Cayenne Turbo S. Następnie do gry wkroczył topowy SUV Alfy Romeo, który na przejechanie 20,8-kilometrowego odcinka potrzebował zaledwie 7:51.7 minuty.

To fenomenalny czas, lepszy od wielu aut sportowych, w tym BMW M4, Lamborghini Gallardo, Ferrari F430, czy Subaru WRX STI. Co nie zmienia faktu, że najnowszej generacji przednionapędowa Honda Civic Type R była szybsza o 9,9 sekundy z czasem 7:43.8.

Reid Bigland, szef Alfy Romeo, nie ukrywał swojego zadowolenia z uzyskanego przez kierowcę testowego czasu:

"

Specjalnie zaprojektowaliśmy Stelvio Quadrifoglio z myślą o wyznaczeniu nowych standardów w klasie. Auto nie zawiodło i ustanowiło najszybsze na świecie okrążenie na Nurburgringu Nordschleife wśród seryjnie produkowanych SUV-ów. Jesteśmy dumni, że możemy pochwalić się dwoma rekordami na tym torze. Drugi z nich należy do Giulii Quadrifoglio jako najszybszego 4-drzwiowego sedana. "

Sercem najmocniejszego wariantu Stelvio jest 2,9-litrowy silnik V6 z podwójną turbosprężarką. Legitymuje się mocą 510 KM i momentem obrotowym wynoszącym 600 Nm. Auto w takiej konfiguracji potrafi osiągnąć pierwsze 100 km/h już po 3,9 sekundy i rozpędzić się do 285 km/h.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Jesteś za podniesieniem kar za przekroczenie prędkości?

Oceń