Zamknij

Alfa Romeo Stelvio QV wjeżdża do polskich salonów

Redakcja
07.11.2017 09:56
Alfa Romeo Stelvio QV wjeżdża do polskich salonów
fot. materiały prasowe

W Polsce właśnie ruszyły zamówienia na najmocniejszą odmianę pierwszego seryjnie produkowanego SUV-a włoskiej marki. Auto w takiej konfiguracji kosztuje od 402 800 zł.

Sercem Stelvio Quadrifoglio jest 2,9-litrowa jednostka zaprojektowana przy współpracy z Ferrari. Wykonano ją z lekkiego metalu i wyposażono m.in. w bezpośredni wtrysk paliwa, układ twin turbo, zmienne fazy rozrządu, a także system odłączający cylindry podczas pracy przy znikomym obciążeniu.

Inżynierom udało się wykrzesać 510 KM i 600 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który trafia na obie osie za pośrednictwem bardzo szybkiej przekładni automatycznej o 8 przełożeniach, „żonglującej” przełożeniami w tempie około 100 milisekund. W efekcie Stelvio QV jest wstanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 3,9 sekund i osiągnąć prędkość maksymalną rzędu 284 km/h.

O dobre właściwości jezdne dba aktywny dyferencjał, dzięki któremu – jak twierdzi producent – auto świetnie spisuje się niezależnie od warunków panujących na drodze. Co istotne, przyszli właściciele będą mieli do wyboru różne tryby jazdy, wpływające na pracę poszczególnych podzespołów, w tym silnika, skrzyni biegów, układu kierowniczego.

Wyróżnikiem najmocniejszego wariantu są bardziej napompowane nadkola, agresywniejsze zderzaki, wloty powietrza na masce, logo z koniczynką po bokach, a także tylny dyfuzor oraz poczwórne końcówki układu wydechowego.

O tym, że Alfa Romeo Stelvio QV to gracz z najwyższej ligi, świadczy czas uzyskany na długiej pętli toru Nurburgring. Włoski SUV pokonał 20,8-kilometrowy odcinek tzw. „Zielonego Piekła” w czasie zaledwie 7:51.7 minuty.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Mocno odczułeś/aś wzrost cen OC?

Liczba głosów: