Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Amator wyprzedzania na przejściach dla pieszych

16.02.2017 10:25

Brawurowa jazda kierowcy Forda Mondeo III w Piekarach Śląskich została uwieczniona kamerą pokładową innego pojazdu. Prowadzący dwukrotnie w ciągu minuty podjął się manewru wyprzedzania na przejściach dla pieszych.

Amator wyprzedzania na przejściach dla pieszych

Tym samym spowodował ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. W końcu pieszy w starciu z samochodem ma bardzo nikłe szanse na wyjście z niego bez większego uszczerbku na zdrowiu. W większości przypadków takie incydenty kończą się groźnymi obrażeniami, a niekiedy śmiercią. Producenci starają się zapewniać ochronę przechodniom, stosując tzw. aktywne maski, które w momencie kolizji dzięki układom sprężyn podnoszą się zwiększając przestrzeń deformacji i zmniejszając ryzyko doznania obrażeń przez potrąconego.

Niestety wciąż wielu kierowców w Polsce nie zachowuje dostatecznej ostrożności w okolicach przejść dla pieszych.

Wnioski powinni wyciągnąć także sami piesi. Zdrowy rozsądek nakazuje również zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania. Warto pamiętać, że pośpiech w ruchu drogowym jest niewskazany i to niezależnie od tego, czy poruszamy się za pomocą siły własnych mięśni, czy autem.

RadioZET/MS

Oceń